Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Ege Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çamovalı, köyü, milas, muğla

Çamovalı Köyü Milas Muğla

Eski 08-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çamovalı Köyü Milas Muğla

Milas Çamovalı Köyü - Çamovalı Köyü Hakkında - Çamovalı Köyü Tanıtımı - Çamovalı Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Necat KARACA

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 252 5391396

Cep Telefonu:
0 542 352 4900

Çamovalı köyü, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydürMilas'a 18km,Bodrum'a 40km,Ören'e 45km,Güllük'e de yaklaşık 20km kadar mesafededir

Milas'ın güneyinde yer alır Yaklaşık 1200 kişilik köy olup geçim kaynağı tarıma dayalıdırköylüler ürettikleri ürünleri Milas Salı Pazarında satarak geçimlerine katkı sağlamaktadırlar Köye Milas ilçesinden 2 yolla ulaşılabilir Birinci yol Milas-Bodrum karayolunun Karakaya mevkisini geçtikten sonra Baharlı köyü yakınlarında güneye ayrılan köy yoludur ve bu yol 18 km kadardır İkinci yol Milas-Beçin-Ören yolunun Beçin beldesi bitimindeki orman deposunun yakınından sağa dönerek ayrılan yoldur2008 yılı itibariyle bu yol asfalt olmuştur

Çamovalı köyü bir merkez mahalleye bağlı 5 mahalleden oluşur Bu mahalleler;

Gedik mahallesi (merkez mahalle)
Saz mahallesi
Karakoyun mahallesi
Geribelen mahallesi
Balcılar mahallesi

Köyün tarihçesi

Köyün çekirdeğini Karakoyun mahallesi oluşturur İlk yerleşimler bu mahallede olmuştur Tarihi bilinmemektedir Diğer mahallelerdeki yerleşimler 20 yüzyıl başlarındadır Burayı yurt edinen bu yerleşimciler, yüzyıllardır Marçal dağları ile Karakoyun dağı, Denizcik dağı, Gökdağ eteklerinde göçebe hayatı yaşayan ve Orta Asya'nın Horasan bölgesinden geldiklerini ve Karakeçili yörüklerinden olduklarını belirten bu göçebeler yaz aylarında hayvanlarıyla (keçi, koyun, sığır, deve) Marçal dağlarındaki yaylalara çıkarlar Kış aylarında ise daha sıcak olduğu için bu günkü köyün bulunduğu dağ eteklerine inerlermiş

1900-1950 arasında bugünkü köyün ovasını teşkil eden topraklar Ağaçlıhöyük köyünde bulunan Menteşe Beyleri tarafından satılmaya başlar Yüzyıllardır bölgeyi yazlık olarak kullanan yörük göçebeler hayvanlarını satarak arazileri alırlar ve 1900-1960 arasında yerleşik hayata geçmeye başlarlar Eski adı Karakoyun olan Çamovalı köyü böylece oluşur ve hızla gelişir Köy büyük bir kısmı aynı obanın mensupları olup %90 birbirine akrabadır Aynı obanın akrabalarının bir kısmı Yeşilyurt, Bayır, Çamköy köyü, Arslanyakası köyü, Yakaköy köyü, Bahçeköy köyü, Gökçeler köyü ve Agaclihöyük gibi köylere yerlesirler

Geçim kaynağı

Tarım ve hayvancılık Köyün kendi hudutları ve Ağaçlıhöyük hudutları içinde olmak üzere 8000 dönüme yakın oldukça verimli arazide çeşitli tarım ürünleri yetiitirilmektedirKöye 2004 ten sonra sanayi elektriğinin de gelmesiyle sulu tarımda artış olmuştur Zaten verimli olan köy toprağının verimi böylece ikiye katlanmıştır Başlıca tarım ürünleri;

Zeytin(hızla artmaktadır)
Tütün (hızla azalmaktadır)
Sebze(Özellikle Domates, Biber, salatalık, patlıcan yoğun olarak üretilir)
kasım ayı sonuna kadar tarla domatesi yapılabilir ve bu domatesler yörede çok meşhurdur

Seracılık (yeni yaygınlaşmaktadır)
Buğday
son zamanlarda tütün tarımının da tamamen bitmesiyle meyvacılık ta gelişmeye başlamıştır

Eğitim

Köyde eğitim seviyesi oldukça yüksektir Eğitime önem verilir Çeşitli mesleklerde çalışan pekçok üniversite mezunu vardır

Halen köyde Gedik ve Saz mahallerinde 2 ilköğretim binası mevcut olup her ikisindede eğitim -öğretim devam etmektedir Ancak çocuk sayısı azaldığı için 45678 sınıflar taşımalı eğitim kapsamında Ağaçlıhüyük ilköğretim okuluna devam etmektedir

Köyde 2 cami, 1 köy konağı, 3 tane tarihi sarnic bulunmaktadir,harbli sarnic balli belen sarnici, ve de demirlinin sarnicidir2 eski tahillari ogutmek icin suyla calisan degirmen bulunmaktadir 4 kahvehane, 3 bakkal bulunmaktadır İçme suyu şebekesi mevcuttur Köyün yakınından geçerek Güllük Körfezine dökülen Hamzabey Deresi oldukça güzel gezinti alanları oluşturur Son yıllarda Yemişli İni'nde (mağara) bulunan bu Hamzabey deresinin vadisi "Uyku Vadisi" adı altında koruma kapsamına alınmıştır

Kültür

köyümüz düğünleri eskiden üç gün üç gece sürermişbirinci güne hamam,gecesine kınaikinci güne gelin alma,üçüncü güne ise duvak adı verilirmişgünümüzde bu iki gün iki geceye inmiştirilk gün gündüz ve akşam kız evinde,ikinci gün gündüz ve akşam oğlan evinde düğün kurulmaktadırBirinci gün gündüz gelin evinde yemekler pişirilir gelen misafirlere ikram ediliroyunlar oynanır,kız yengesi köyün genç kızlarını oyuna kaldırıro gün akşam oğlan evi kız düğününe davullu zurnalı baskın yapargeç saatlere kadar eğlenilirAkşamın sonunda önce dmatın bir eline kına yakılır düğün meydanında ve oğlan evi uğurlanırEn sonunda gelin kendi ailesi ve arkaqdaşları ile eve çekilirHazırlanan kınayı yengesi ellerine ve ayaklarına yakaravuçlarına kına yakılırken para konurKına yakılırkengelinin başına örtülen alın altına en yakın arkadaşları ,akrabaları girerek ağıtlar yakareee ne demişler hem ağlarım hem giderim

Ertesi gün düğün dernek oğlan evinde de kurulurMalum gelin almaya gidilecektirAkşam üzeri gelin almaya gidilirKız evine götürülmek üzere hediye tepsileri hazırlanıryengeler çiçeklerle süslenen tepsileri alırlar Bu arada damat arkadaşları tarafından davuulu zurnalı damatlıkları giydirilirgelin alayı yola çıkmaya hazırdıroğlan yengesinin tepsisinde gelin şekeri vardırGelin evine varıldığında gelin yengeleri gelenleri yolda karşılayarak,şeker verirlerGelin içeri alınır hazırlanır ve dışarda gelinle dmat yanyana oturtulurgelinin yüzü örtülüdüryengeler gelin başı üzerinde gelin şekerini kırarlar Bu şeker misafirlere dağıtılırGelin yakınlarıyla oynatılır ve içeri alınıriçerde gelin tüm akrabaları ve arkadaşlarıyla vedalaştıktan sonra en son babasının elini ve ayağını öper Babası da gelinin beline kuşağını bağlar Gelinin bir koluna babası diğer koluna erkek kardeşi girer ve arabaya bindirilirGelin arabasının üzerinden buğdayla bozuk para saçılrAraba yürüdüğünde arkasından su dolu testi atılırGelin kaynanası evine geldiğinde arabadan inmez damat arabanın etrafında yedi tur atar dua okuyarakgelin bir hediye vaadi aldıktan sonra arabadan inerKayınvalidesinin evinin kapısına bir çivi çaktırılır ve zeytin yağı sürdürülürO akşam da oğlan evinde balo yapılır ve düğünümüz biter

Nüfus : 2000 - 851

Altyapı bilgileri

Köyde, 1,2,3, sınfların eğitimini sağlayan biri merkez mahalle diğeri saz mahallesinde olmak üzere 2 ilköğretim okulu mevcuttur 4,5,6,7,8 ci sınıflar taşımalı eğitim görmektedirler Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur Yıl 2009 artık her evde telefon mevcut olduğu gibi gsm ler de elden düşmemektedir Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik vardır ve her evde elektronik cihazlar mevcuttur

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com