Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Ege Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
afyonkarahisar, dinar, köyü, yeşilhüyük

Yeşilhüyük Köyü Dinar - Afyonkarahisar

Eski 08-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yeşilhüyük, Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesine bağlı bir köydür

Tarihi

Köyün adı daha önceleri Bozhüyük olup yeni adı köy kenarında bulunan ve yüksekliği ortalama 45 - 50 metre kadar olan hüyük den almaktadır köyün kuruluşu zeybekler sülalesine dayalıdır zeybekler sülalesi ise aydın umurludan gelmektedir en eski kurucuları bunlardır Benim rahmetli bobamdan duyduğum kadar bizim kadılar sülalesi ısparta ağdat göçebe yörüklerinden gelmeymiş bunlar köyün saz mevkisine yerleşip daha sonra şuanki köyün bulunduğu yere taşınmışlar

Kültür

Köyün gelenek, görenekleri hakında bilgi yoktur

Coğrafya

Afyonkarahisar iline 127 km, Dinar ilçesine 17 km uzaklıktadır Rakım 842bölenin iklimini köyün sınırları içerisiden geçen büyük menderes ve ışıklı gölü etkilemektedirköyün coğrafyası 1995 teki depremde büyük ölçüde değişti

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 763
2000 541
1997 613

gurbette bulunan tüm yeşilhüyüklüler olarak bayramınızı kutlarız

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdırYetiştirilen başlıca tarım ürünleri Şekerpancarı,Hububat ve son yıllarda ise çerezlik ayçekirdeği
gelmektedir

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2005-2008 -ibrahim DOĞDU
2005 - ahmet KESKİN
[[2000] - ismail TANRIKULU
1999-2002[[ -erdoğan BAYRAM
1996-1999-AKİF AY

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu 3 sınıflı olup,diğer sınıflar taşımalı eğitimle Dinar ilçesinde eğitim görmektedirler(prefabrik) Köyün içme suyu şebekesivardırkanalizasyon]] şebekesi vardır Ptt şubesi vardır(Acente) bakkal yusuf CEYLAN bu görevi yapmaktadırSağlık ocağı vardır ancak sağlık personeli bulunmamaktadır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefoninternet ağıda mevcuttur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com