Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Karadeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
araklı, bilgi, değirmencik, hakkında, köyü, trabzon

Değirmencik Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon

Eski 08-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Değirmencik Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon

Değirmencik Köyü -Değirmencik Köyü Araklı-Değirmencik Köyü Hakkında -Değirmencik Köyü Resimleri

İlçe: ARAKLI

İl: TRABZON

İle Uzaklığı: 42 km

İlçeye Uzaklığı: 12 km

Rakım: 300 m

Değirmencik, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir köydür

Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı yeşillikler içinde bir köydür Trabzon il merkezine 42 km, Araklı ilçe merkezine ise 12 km uzaklıktadır 2000 yılında yapılan nufus sayımında köyde 185 kişi yaşadığı tespit edilmiştir Bu nufus yazları gurbetcilerin tatil nedeniyle gelmeleriyle 2' ye katlanmaktadır
Değirmencik köyünde 3 dönemdir muhtarlık yapan ve Araklı 'nın sevilen sayılan esnaflarından olan, 4 cocuk babası Hasan KOÇASLAN 11082006 tarihinde evinde gecirdiği kalp krizi sonucu vefat etmişti Yerine bir yıl kadar vekaleten 1Aza Alaaddin KELEŞ baktıktan sonra 22072007 tarihinde genel seçimlerle beraber yapılan muhtarlık seçimini Erdal KOÇASLAN kazanarak köyün yeni muhtarı olmuştur
KÖYDES kapsamında 2006 yılı köyere yönelik altyapı yatırımları, köylere hizmet görtürme birliklerinin alt hizmet programları bazında, köy yolunun betonlanması için Trabzon İl Özel İdaresi'nden 160000,00ytl ödenek ayrılmış ve köy yolunun yapımı için kaymakamlık bünyesine aktarılmıştır
Köyde 8 yıllık eğitim veren bir ilköğretim okulu mevcuttur

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yokturKöyün adı Mahtila Köyünden-Şimdiki : Birlik Köyünden akan suyun Karadereye döküldüğü yerde bulunan küçük değirmenden gelmektedirAsıl büyük değirmen Camii ile Karadere arasında bulunuyorduŞimdiyse bu degirmenler burada bulunmaktadir

Köydeki nüfusun çoğunlukla gurbette olması nedeniyle kültürel yaşamı, geleneksel özellikleri açıkça görebilmek mümkün degildir Buna rağmen tüm karadenizde oldugu gibi güzel bir doğal yapıya sahiptir ayrıca köyün gençlerine yönelik islami bilgi ve kurs yeri mevcuttur bu kurs yeri köy halkı tarafından rağbet görmektedir

Trabzon iline 42 km, Araklı ilçesine 13 km uzaklıktadır

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir

Köyde findik ve cay üretimi disinda azda olsa hayvancilik yapilmaktadir

Köyde ilköğretim okulu vardır Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır Köyde bir çok yerde evlere yaya gidilebilmektedirKöyün en büyük sorunlarından birisi yol sorunudurArazinin dik ve yamaç alması nedeniyle ulaşım belli merkezlere kadar olmaktadırAyrıca yaz ayların da müthiş bir su sorunu yaşanmaktadırYeşilyurt (Horyan) dan gelecek su yıllardır dır getirelememiştir,köy halkı ve ilk öğretim okulu kirli suları içmek durumunda bırakılmıştır

Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com