Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Karadeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aktaş, köyü, merkez, rize

Aktaş Köyü Merkez Rize

Eski 08-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aktaş Köyü Merkez Rize

Merkez Aktaş Köyü - Aktaş Köyü Resimleri - Aktaş Köyü Hakkında - Aktaş Köyü Tanıtım

Aktaş, Rize ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür

İlçe: MERKEZ - İl: RİZE

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000
186

1997
186

İle Uzaklığı: 13 km

İlçeye Uzaklığı: 13 km

Tarihi

Köyün 1940 lardan önce Taşpınar köyüne bağlı bir mahalle olduğu, eski isminin koçimoloz olduğu bilinmekdedir Taşpınar köyünden ayrılarak Aktaş ismini almıştır

Kültür

Köyde en çok vurmalı lahana yemeği yenilmekte ve horon oyunu oynanmaktadırTaşlık dağına ava çıkmak ayrı bir güzeldirKeresirtine gitmek ap ayrı bir güzeldirTatille buraya gelmek çok güzel olur

Coğrafya

Rize merkezine 13 km uzaklıktadır

Kıble dağına bakarken büyüleyici bir manzara vardır

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 186
1997 186

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Arif İSLAMOĞLU
2004 - Kadem TAŞPINAR
1999 - Kadem TAŞPINAR
1994 - Mzeki İSLAMOĞLU
1989 - Hurşit İSLAMOĞLU
1984 - MZeki İSLAMOĞLU

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yokturŞimdiki ilköğretim okulu binasını köyün kahvehanesi olarak kullanılmaktadırTaşımalı eğitimden yararlanılmaktadır Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Köyünüze Aitbilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com