Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Karadeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
düzce, karakaş, köyü, yığılca

Karakaş Köyü Yığılca Düzce

Eski 08-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Karakaş Köyü Yığılca Düzce

karakaş köyü bilgileri - karakaş köyü tanıtım - karakaş köyü resimleri

Karakaş, Düzce ilinin Yığılca ilçesine bağlı bir köydür

Kültür

Köyün gelenekleri-görenekleri:Kişilerin vefatıyla ve ayrıca bir evden gelin çıkıldığınhelva da yaparlar ve bütün halk o ölenin ya da gelin gidenin evine toplanırHelva yemeğe giderler yöreselkıyafet olarak giyerler nıke denilen spor ayakkabı olaraktn giyilir fındıktoplamak için
Coğrafya

Düzce iline 51 km, Yığılca ilçesine 16 km uzaklıktadır YEDİGÖLLER yolu üzerinde bulunmaktadır
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 408
1997 368
Ekonomi

Köyün ekonomisi:Genelde tarım ve hayvancılık yapılmakta dırson yıllarda fındık yetiştirilmeye başlanmıştırköylü birlik ormanda da çalışılmaktadıryıllar önce çalışmak için ALMANYA ya bir çok vatandaş da gitmiştirAlmanyanın BONN kentinde bir çok köylü vatandaş bulunmakta dırAyrıca son yıllarda çalışmak için köyün gençleri diğer illere göç etmişlerdirKöyün bir birine bağlılığı halen daha çok güçlüdürBir birlerine zor durumlarda destek olunmaktadır
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardırKarakaş merkez camii olarak merkezde bir adet camii bulunmaktadırBayanlara yönelik olarak da 2008-2009 eğitim öğretim yılında KURAN KURSU açılmıştır

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com