Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Karadeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
boğazkale, çorum, ilçesi, ili

Çorum İli Boğazkale İlçesi

Eski 08-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çorum İli Boğazkale İlçesi

BOĞAZKALE

İlçenin Tarihi

Boğazkale ilçesinin tarihi MÖ 5000 yıllarına kadar uzanır İlçe merkezinin hemen yanı başında bulunan ve Hitit İmparatorluk başkenti olan Hattuşa ve Hattuşanın görkemli açık hava tapınağı Yazılıkaya ilçenin belli başlı tarihi mekanlarıdır

Cumhuriyetin ilk yıllarında adı Boğazköy iken, 1936 yılında ismi Boğazkale olarak değiştirilmiştir 1967 yılında Belediye teşkilatı kurulmuş, 1987 yılında Sungurlu’dan ayrılarak ilçe yapılmıştır

Coğrafi Yapısı

Yüzölçümü 260 km², rakımı 1036 m, yıllık ortalama yağış 490,3 mm dir Bitki örtüsü genellikle steplerdir En önemli akarsuyu Budaközü çayıdır

İlçe de karasal iklim hakimdir İlçenin toplam arazisi 22902 ha, orman arazisi 6165 ha, çayır alanı 23 ha, mera alanı 3784 ha, tarla arazisi 12110 ha dır

İlçe arazisinin büyük bir kısmı dağlık bölge de, kalanı ise ovalık bölgede yer alır İlçe Merkezi ve Evren Beldesinde kavak ağaçları, dağlık bölgede ise meşe ve çam ağaçları bulunmaktadır

İdari Yapısı ve Nüfus Durumu

22 Ekim 2000 tarihinde yapılan genel nüfus sayımına göre, İlçe merkezinin nüfusu 1970, 12 köy ve iki belde nüfusu 6220 olup, toplam nüfusu 8190 dır İlçe merkezi üç mahalleden oluşmaktadır Hisar Mahallesine bağlı İbikçam Mezrası İlçeye yedi km mesafededir

Ekonomik ve Sosyal Durum

İlçe, Çorum’a 87 km, Sungurlu’ya 30 km, Yozgat’a 40 km mesafede bulunmaktadır

Halkın ihtiyaçlarını yakın olan Yozgat ve Sungurlu’dan temin etmektedir İlçede konut sıkıntısı olduğundan, devlet memurlarının birçoğu Sungurlu’da oturmaktadır İlçe ekonomisi ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılıkla sınırlıdır

Turizm, yeteri kadar tanıtım olmaması ve eğitim eksikliği nedeniyle, iş istihdamı ve ilçe ekonomisine yeterli katkı sağlayamamaktadır

İlçenin işlenebilir tarım alanı 12110 ha olup, sulu tarım zayıftır

Buğday, nohut, arpa, yulaf gibi ekonomik değeri düşük bitkiler yetiştirilmektedir Az miktardaki sulu arazide pancar ekilmektedir

İlçenin şebeke suyu ihtiyacı, açılan kuyulardan temin edilmekte olup, yağış durumuna göre ihtiyacı karşılayabilmektedir İlçeye bağlı köyler de su ihtiyaçlarını kuyu ve kaynak sularından karşılamaktadırlar İlçede kanalizasyon yeterli değildir

Eğitim, Kültür ve Sağlık Durumu

İlçede bir çok programlı lise, dokuz ilköğretim okulu bulunmaktadır Bu okullarda toplam öğrenci sayısı ise 1461 dir Nüfusun %98’ i okur-yazardır

Biri ilçe merkezinde olmak üzere Evci ve Evren Beldelerinde birer sağlık ocağı bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com