Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aşk, defa, gelir, pir

Aşk Bir Defa Gelir Ama! Pir Gelir...

Eski 08-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

http://[img]/images/forumsinsimages/....jpg[/img]
Aşk Bir Defa Gelir Ama! Pir Gelir

Seven, sevilen ve sevgili diye üç unsur vardır Tıpkı aşık, maşuk ve aşk gibi Bu üçlü ayrı olduğu sürece vuslat yoktur Sevgi seveni sevdiğine, aşk ise aşığı maşukuna kavuşturan bir bağdır

Aşığın en önemli özelliklerinden birisi, toplumsal alanla bağlarının yavaş yavaş azalmaya başlamasıdır Aşık toplum içinde yaşayan bir yalnızdır Gece gündüz maşukunu düşündüğü için artık kendini onda yok etmiştir Aşık olan kişi hangi mekan ve zamanda olursa olsun artık gözü onları değil maşukunu görür Aşığın bütün hayatı maşukuna yaptığı yolculuktur

Aşığı diğer insanlardan ayıran bir başka özelliği ise, insanların güzel dediği
hoşlandığı şeyler karşısında bile o maşukunun izlerini görür

Aşık, maşuku tarafından her an sınava tabi tutulur Bu sınav aşığın samimiyetinde ne denli samimi olduğunu ortaya koyar Bu nedenle aşığın hayatı ah u figan ve ağır eziyetler içerisinde geçer Çünkü acı, yanıp yakılma aşkın en önemli özelliğidir Maşuk hemen kendini açmaz, bir süre, bir vakit geçtikten sonra yavaş yavaş kendini aşığa karşı yakınlaştırmaya bakar Bundan amaç aşığa acı çektirmek değil, eğitmektir Aşk meydanında aşığın aşk eğitiminden geçmesi gerekir

Bunu da adına mürşid denilen kişi gerçekleştirir Çünkü sevgiliye, sevgilinin sevdiğiyle gidilir

Allah, meleklere, kendisine secde edin demedi Meleklerin Allah’a secde etmemesi gibi bir sorunları da yoktu Şeytan da buna dahildir Allah Adem’e secde edin dediğinde bütün melekler ona secde ederken, sadece şeytan itiraz etti Aslında şeytan da Allah’a inanan bir melekti Ama Adem’e secde etmemek suretiyle büyük meleklikten şeytaniyete inmiştir

İşte insanlar arasında da Allah’ı tanıma konusunda değil, Allah’ın dostunu, Allah’ın sevgilisini tanıma konusunda problem vardır

Allah dostları, Allah ve Muhammed aşkını gönüllere işlerler Amaçları aşığı asıl hedefi olan maşukuna ulaştırmak ve aşığa bu yolculukta yol arkadaşlığı
yapmaktır Yoksa kendisine aşık etmek veya kendisine hizmet eden kişi haline getirmek değildir Aksine onlar aşığın aşk yolculuğundaki hizmetkarlarıdırlar

Şems-i Tebrizi Mevlâna’ya ilâhi aşkı talim ettirdikten sonra bu aşkın kendisine geldiği kaynak olarak Şems-i Tebrizi’yi gören Mevlâna önce Şems’e bağlanır
Bunu hisseden Şems aradan kendini çekerek Mevlâna’yı ilâhi aşkın kaynağı ile yüz yüze bırakmak ister Bunun için birden sırra kadem basar, aradan çekilir ve Şam’a gider Bu durum karşısında Mevlâna çok sendeler, bunalır her gelene gidene “

Bana Şems’ten bir haber getiren yok mu?” der ve “Ben Şems’i gördüm
diyenlere hediyeler sunardı Talebeleri bu durum karşısında “ Üstadım, karışmak istemiyoruz ama, bu insanlar yalan söylüyorlar Şems’i gördükleri falan yok

Dediklerinde “Biliyorum, ben o sevgilinin yalan haberine bahşiş veriyorum Şayet doğru söyleseler onlara canımı verirdim” demiştir

Maşukun aşığın gönlünde yer bulabilmesi için aşığın gönül evini her zaman temiz tutması gerekir Çünkü maşukun gelmesine mani olacak tüm engellerden temizlenmiş olması gerekir ki maşuku ile vuslata erebilsin

İşte bu nedenle Hz Mevlâna Aşk konusunda yüzyıllar öncesinden yüzyıllar
sonrasına bakın nasıl haykırmaktadır;”

“AYAĞI OLMAYAN BAŞLAR EKSİK OLSUN

CAN VE BAŞIYLA AŞKA DALMAYAN GÖNÜLLER YOK OLSUN

Aşıkların muhabbetinden Muhammed kokusu gelir Aşıklar Muhammedi kokunun olmadığı bahçeye girmezler

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-06-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Bunu hisseden Şems aradan kendini çekerek Mevlâna’yı ilâhi aşkın kaynağı ile yüz yüze bırakmak ister İşte bu nedenle Hz Mevlâna Aşk konusunda yüzyıllar öncesinden yüzyıllar
sonrasına bakın nasıl haykırmaktadır;”

AYAĞI OLMAYAN BAŞLAR EKSİK OLSUN

CAN VE BAŞIYLA AŞKA DALMAYAN GÖNÜLLER YOK OLSUN

Emeğine ,okyonus ve bi okadarda güzel yüreğine sağlık ,sevgi ve sağlıkla kal sevgili LAL

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com