Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
namazının, peşinden, sabah, yapılacak, zikirler

Sabah Namazının Peşinden Yapılacak Zikirler

Eski 08-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sabah Namazının Peşinden Yapılacak Zikirler

Sabah Namazının peşinden yapılacak zikirler

Sabah namazının farzı kılındıktan sonra okunması mendub olan bazı ayetler ve dualar vardır Biz bunları çeşitli rivayetlerden tespit ettik

Sabah namazının farzından selam verip çıktığında şu duayı okur:202

Bundan sonra üç defa: Sübhânallahil azîm ve bihamdihî zikrini söyler

Sonra üç defa estağfirullah der ve şu duayı okur:203

Bundan sonra namazdaki oturuşunu muhafaza ederek ve kimse ile konuşmadan on defa şu duayı okur:204

Sonra aynı halde iken, on defa İhlas sûresini okur

Ardından yine on defa şu duayı okur:205

Sonra Saffat sûresinin 180 ayeti olan Sübhâne Rabbike Rabbil İzzeti Ammâ Yesıfûn ayetini sonuna kadar üç defa okur

Sonra sıra ile şunları okur

Üç defa Rûm sûresi 17-18 ve19 ayetlerini okur
33 defa Sübhânellah
33 defa Elhamdulillah
ve 34 defa Allahu Ekber diyerek yüze tamamlar206

İsterse, bu tesbihatın her birini 25 defa yapar ve aynı sayıda olmak üzere,tehlil zikrini buna ilave eder Yine toplamları yüz eder

Bunların yerine yirmi beş defa: Sübhânellahi ve’l-hamdulillahi ve lâ ilâhe illallahu vellahu Ekber tesbihatını söyleyebilir Hepsinin toplamı yine yüz eder207

Bunun devamlı okunması diğerlerine göre daha kolaydır

Sonra Fâtiha’yı, Ayetel-Kürsiyi, Bakara sûresinin son iki ayetini (Âmerrasûlü’yü) okur

Bunlara Âl-i İmran sûresinin Şehidellah ile başlayan 18ayeti ile, 26 ve 27 ayetlerini ekler Sonra Tevbe sûresinin son ayeti ile (La kad câeküm Rasûlün şeklinde başlayan ayet), İsra sûresinin en son ayetini okur

Sonra Fetih sûresinin la kad sadakallahu şeklinde başlayan 27 ayetten başlayıp sûresinin sonuna kadar okur

Sonra, Hadîd sûresinin ilk beş ayetini ve Haşr sûresinin son üç ayetlerini okur Sonra şu duayı yedi defa okur:

Kabisa b Muharik, Hz Peygamber’e (sav) gelerek:

-Ya Rasulallah! Yaşım ilerledi, yaptığım bazı şeyleri şimdi yapamıyorum Onun için bana bazı dualar öğretseniz de, onlarla yetinsem ve onlar bana gerekli faydayı sağlasalar” Dedi Bunun üzerine Efendimiz (sav) buyurdu ki:

-Dünyan için, sabah namazını kıldığında üç defa: “Subhanellahi ve bi hamdihi Sübhanellahi’l-azîm ve bi hamdihi lâ havle velâ kuvvete illâ billah”208 dersin Buna devam ettiğinde; körlükten, cüzzamdan, alaca hastalığından ve felçden emin olursun

Ahiretin için ise şu duaya devam et:209

“Allahumme salli alâ Muhammedin ve âli Muhammedin vehdinî min indike ve efiz aleyye min fadlike venşur aleyye min rahmetike ve enzil aleyye min berakâtik

Sonra Rasulullah (sav) buyurdu ki: “O bunlara devam etmiş olarak gelirse, kıyamet günü kendisine cennetin dört kapısı açılır ve istediği kapıdan girer

Bu arada Hızır’ın (as), İbrahim et-Teymî’ye öğrettiği ve akşam sabah okumasını tavsiye ettiği zikir de önemlidir Bu, on değişik zikir ve tesbihten oluşur Yedişer defa okunur

Hızır (as), İbrahim Teymî’ye: “Bunları bana Hz Muhammed (sa) öğretti” demiştir Ayrıca ona bu zikrin faziletini haber vermiş ve anlatılamayacak kadar büyük olan öneminden bahsetmiştir Bu zikri ancak Yüce Allah’ın haklarında saîd ve cennetlik hükmünü verdiği kimselerin okumaya devam edeceğini söylemiştir Biz konuyu kısa tutmak istediğimizden bahsi geçen zikrin faziletlerini bu kadar hatırlatmakla yetiniyoruz Bu virde devam eden kimse, müjdelenen faziletlerin hepsini elde eder Ayrıca buna devam eden kimse diğer duaları zaten okumuş olur

Bu zikri, Saîd b Saîd, Ebu Tayyibe’den, o da Kurz b Vebre’den nakletmiştir Kurz b Vebre’nin Ebdalden olduğunu söylemiştir Kurz b Vebre demiştir ki:

“Şam’da iken birisi yanıma geldi Bana:

-Ey Kurz! Sana bir hediyem var, onu kabul et Çünkü o, çok hoş bir hediyedir, dedi Ben:

-Bu hediyeyi sana kim verdi? dedim İbrahim et-Teymî verdi, dedi Ben:

-Peki İbrahim’e onu kimden aldığını sormadın mı? dedim

-Evet, sordum, dedi ve İbrahim et-Teymî’nin kendisine şunları anlattığını söyledi:

-Ben Kabe’nin avlusunda bulunuyordum Tehlil, tesbih ve tahmid türü zikirlerle meşgul oluyordum Bu sırada yanıma bir adam geldi, selam verdi ve sağımda oturdu Onun kadar güzel yüzlü, bembeyaz elbiseli ve hoş kokulu bir kimseyi görmedim Kendisine:

-Ey Allah’ın kulu! Sen kimsin ve nereden geldin? dedim O zat:

-Ben Hızır’ım, diye cevap verdi

-Peki niçin geldin? dedim

-Sana selam vermek için ve bir de seni bir din kardeşi olarak sevdiğimden dolayı geldim Yanımda sana vermek istediğim bir hediyem var, dedi

-O hediye nedir? diye sordum Şu cevabı verdi:

-Güneş doğup, yeryüzüne yayılmadan önce bir de batmadan önce şu sayacaklarımı okumandır Yedişer defa olmak üzere, Fatiha sûresini, Nas sûresini, Felak sûresini, İhlas sûresini, Kafirun sûresini ve Ayete’l-Kürsî’yi okursun Sonra yedi defa:

“Sübhânellahi velhamdulillahi ve lâ ilâhe illâ’llahu vellahu ekber” dersin Ardından yedi defa salat ü selam getirirsin Kendin için, annen baban için, ehlin için, akrabaların için, ölen ve hayatta olan bütün müminler için yedi defa istiğfarda bulunursun ve şu duayı yedi defa okursun:

Akşam sabah bunu okumaya devam et, bırakma!” dedi

Bunun üzerine ben ona:

-Bunu sana kimin öğrettiğini öğrenmek isterim, dedim Hızır (as):

-Onu bana Hz Muhammed (sav) öğretti dedi

-Bunu okumanın sevabını bana söyler misin? dedim

-Hz Muhammed (sav) ile karşılaştığında ona sor, o söyler, dedi Allah kendisine rahmet eylesin İbrahim et-Teymî, daha sonraki durumu şunları anlattı:

-Bir gece rüyamda melekler yanıma geldiler Beni alıp Cennete götürdüler Cennetin güzellikleri karşısında hayrete düştüm Meleklere: “Bunlar, kim içindir? diye sordum “Onlar, senin yaptığını yapanlar için” diye cevap verdiler Bu arada İbrahim et-Teymî Cennetin meyvelerinden yediğini ve suyundan içtiğini söyledi Sonra şöyle devam etti

-Sonra melekler beni alıp, Rasulullah’ın (sav) yanına getirdiler Etrafında yetmiş nebî ve yetmiş melek saffı vardı Her saf doğu ve batıyı kuşatacak kadar büyüktü Nebî (sav) Efendimiz bana selam verdi, elimden tuttu Ben ona:

-Ya Resulallah, dedim, Hızır’ın bana söylediğine göre, bu duayı ona siz öğretmişsin Nebî (sa):

-Hızır doğru söylemiştir Hızır doğru söylemiştir Anlattığı her şey doğrudur O, yeryüzünde yaşayanların alimidir Ebdalin reisidir Yüce Allah’ın dünyadaki askerlerinden biridir” buyurdular Bunun üzerine:

-Ya Resulallah, bu virde devam edip de benim rüyamı görmeyenler, bana ikram edilen bu nimetlere ererler mi? diye sordum Şöyle buyurdular:

-Allah’a yeminle söylerim ki, buna devam edene, o nimetler verilecektir Beni görmese de, cenneti görmese de onun büyük günahları bağışlanır Allah ondan razı olur Günahlarını yazan solundaki meleğe, bir sene boyunca günah yazmaması emredilir Buna ancak said (cennetlik) olacaklar devam eder ve onu ancak şaki (rahmetten mahrum) olanlar terk ederler
İbrahim et-Teymî, bu rüyayı gördükten sonra onun sevinç ve kerametiyle dört ay boyunca bir şey yememiş ve içmemiştir Gerçeği Allah bilir210

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com