Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
iflah, olmaz, yanılan, şeyde

Üç Şeyde Yanılan İflah Olmaz..!

Eski 08-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Üç Şeyde Yanılan İflah Olmaz..!

Üç Şeyde Yanılan İflah Olmaz!

Eş, iş, arkadaş
Bu üçünde yanılan iflah olmaz
Ben onu düzeltirim der; ama düzeltemez
Kendisi onun gibi bozulur
Bir sepet sağlam incirin içine, bir tane çürük incir koysanız hepsini bozar
Bir sepet sağlam incir o bir çürüğü sağlam yapamaz

Dünyada aziz olmak isteyen, diline sahip olsun

Kötü insanlarla arkadaşlık yapan, iyi kimselere suizan eder

İnsanların bilgilisi, insanların bilgisinden yararlanıp kendi bilgisini artırandır

Dört yerde dört şeyi korumak, iki şeyi unutmamak, iki şeyi de unutmak gerekir

Korunacak şeyler: Namazda gönül, halk içinde dil, yemekte boğaz, el evinde göz

Unutulmayacak şeyler: Allah'ın büyüklüğü ve ölüm

Unutulması gerekenler: Birine ettiğin iyilik ve sana yapılan kötülüktür

Cemaatte rahmet vardır Bir cemaatte bir kişi, Allahü teâlânın sevgili kuluysa, duası makbul ise, onun hürmetine Allahü teâlâ hepsini affeder

İmanın temeli, hubb-i fillah ve buğd-i fillahtır Yani, sevmesi de, sevmemesi de, Allah için olmaktır

Müslüman, Allahü teâlânın seçtiği sevdiği insandır Onun seçtiğini ben seçmiyorum, Onun sevdiğini ben sevmiyorum denir mi, hiç böyle şey olur mu?

Kur'an-ı kerimin asıl tefsiri fıkıhtır Ne yapılacak, nasıl yapılacak, nasıl korunacak, bunlar fıkıh ilmiyle mümkün olur Dini bilmeden imanı korumak zordur

Hadis-i şerifte, (En hayırlınız, Kur'anı öğrenen ve öğretendir) buyuruluyor Bunun bir manası da, Kur'an-ı kerim İslamiyet demektir İslamiyet’i öğrenen ve öğreten en hayırlınızdır demektir Burada öğreten kelimesi önemli, yani doğru öğrendiğini doğru öğreten demektir Kafasından konuşan değil!

Nasıl kii bedenin rızkı varsai ruhun da rızkı vardır Nasıl ki, bedenin rızkı verilmezse hastalanır, sonunda ölür ise, ruhun rızkı da verilmezse hastalanır ve zamanla ölür Ölmesi, Allah korusun, kâfir olması demektir Namaz ve diğer ibadetler ruhun rızkıdır Büyüklerin sözleri, kitapları da ruhun rızkıdır

İki şeyden kaçınmalıdır: Çok yemekten ve çok konuşmaktan

Sabır, Allahü teâlâyı kullara şikâyet etmemektir

Gömleğin ilk düğmesi yanlış bağlanınca, diğerleri de yanlış gider Neticeyi değiştiremezsiniz; ama başlangıcı değiştirmeniz mümkündür

Tedbir almamak kibirdendir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com