Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular > Dualar

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dualar, görünce, meyvanın, okunacak, turfandasını

Meyvanın Turfandasını Görünce Okunacak Dualar

Eski 08-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

818- Ebû Hüreyre'den (Radıyallahu Anh) yapılan rivayetde demiştir: "İnsanlar ilk çıkan meyvayı gördükleri zaman onu Resûiüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e getirirlerdi Resûlülîah Sallallahu Aleyhi ve Sellem onu alınca: Allah'ım, meyvemizde bize bereket ver Şehrimizde bize bereket ver, Ölçeğimizde bize bereket ver, kilerimizde bize bereket ver buyurur*du Sonra yaşı en küçük olanı çağırır da o meyvayı ona verirdi"[60]

Yine Müslim'in bir rivayetinde şöyledir: "Bereket üzerine bereket ver, (der) sonra o meyvayı çocuklardan yanında bulunanların en küçüğüne verirdi" Tirmizî'nin rivayetinde ise: "En küçük gördüğüne verirdi" şek*lindedir

819- Ebû Hüreyre'den (Radıyallahu Anh): "Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'i gördüm; kendisine turfanda bir mevya getirildiği zaman onu gözleri üzerine sonra dudakları üzerine kordu ve şöyle buyururdu:

"Allah'ım! Bunun evvelini bize gösterdiğin gibi, sonunu da bize gös*ter Sonra onu yanında olan çocuklardan birine verirdi”[61]

İnsanlara Va'z Etmede Ve İlim Öğretmede Ölçülü Olmanın Müstahablığı

Bil ki, bir topluma va'z eden yahut onlara bir ilim öğreten kimsenin bukonuda ölçülü hareket etmesi müstahabdır Onları usandıracak şekil*de sözünü uzatmamahdır Çünkü insanlar sıkılır ve rahatsız olurlar Böy*lece ilmin ve va'zın kıymet ve zevki kalblerinden gitmiş olur Eğer ilim*den ve hayırlı söz dinlemekten hoşlanmazlarsa, o zaman harama düşmüş olurlar

820- Şakîk İbni Seleme'den yapılan rivayetde şöyle demiştir: "İbra Mes'-ud (Radıyallahu Anhüma) her perşembe günü bize va'z ve nasihat eder*di, bir adam ona:

Ey Ebû Abdurrahman! Her gün bize öğüt vermeni istiyorum, dedi Bu*nun,üzerine İbni Mes'ud:

Beni bundan engelleyen, size usanç vermeyi sevmeyişimdir Bir de ben, Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, bize usanç gelmesinden korkarak bizi bu iş için bekletip alıkoyduğu gibi, ben de sizi va'z için öyle bekleti*yorum, dedi"[62]

821- Ammar İbni Yâsir'den (Radıyallahu Anhüma) yapılan rivayetde o demiştir ki, Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in şöyle buyurduğu*nu işittim: "İnsanın namazını uzun ve hutbesini kısa yapması, onun an*layışlı olduğuna delâlet eder O halde namazı uzun, hutbeyi de (konuş*maları) kısa yapın "[63]

İyi İşe Delâlet Ve Ona Teşvik Etmenin Fazileti

Allah Teaîâ şöyle buyurmuştur:

"İyilik ve takva üzere birbirinize yardım edin"[64]

822- Ebû Hüreyre'den (Radıyallahu Anh) yapılan rivayete göre, Resû-lüliah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:

"Kim hidayete (hak yola) çağırırsa, ona uyanların sevabı kadar kendi*sine de sevab olur Hem de bu, diğerlerinin sevabından hiç bir şey eksilt*mez Kim de bir sapıklığa çağırırsa, ona uyanların günahları kadar ken*disine de günah olur; bu da onların günahlarından bir şey eksiltmez "[65]

823- Ebû Mes'ud El-Ensarî El-Bedrî'den (Radıyallahu Anh) yapılan ri*vayetde demiştir ki, Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyur*du: Hayırlı bir şeye delâlet eden kimse için, onu yapanın sevabı kadar mü*kâfat vardır "[66]

824- Sehl İbni Sa'ddan (Radıyallahu Anh) rivayet edilmiştir: "Resû*lüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Ali'ye (Radıyallahu Anh) şöyle buyur*du: Vallahi senin sebebinle bir adamı Allanın hidayete erdirmesi, senin için deve sürüsünden daha hayırlıdır"[67]

825- Sahih'de Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in şu sözü riva*yet edilmiştir: "Kul, kardeşinin yardımında bulunduğu müddet Allah da kulun yardımcısı olur"[68]

-Asema
yararlandığım kaynak: Çeşitli dualar ve zikirler kitabı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com