Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Kıssadan Hisse

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
misafir rızkıyla beraber gelir

&Quot;Misafir Rızkıyla Beraber Gelir&Quot;

Eski 08-05-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

&Quot;Misafir Rızkıyla Beraber Gelir&Quot;

Misafirperver bir sahabi vardı Hanımı ise her gün kocasının yanında birkaç misafirle gelmesine tahammül edemez ve kocasına:

-Sen her gün birkaç misafirle geliyorsun, gelen misafirler, çocuklarımızın rızıklarını yiyorlar, der

Kocası, aldırış etmez eve gelirken her gün yanında birkaç misafir getirmekte devam eder Kadın sahabi dayanamayıp, gider durumu Resûlullah'a::

-Ya resûlallah! Kocam her akşam eve birkaç misafir getiriyor, böylece de kocamın kazandıkları hep misafirlere gidiyor Bir gün hastalanıverse, açlıktan ölmekten korkarım, der

Peygamber Efendimiz (sav) kadının kocasını, huzuruna çağırtır, durumu birde ondan dinler Sahabi:

-Ben misafirsiz edemem! Soframda misafir olması, bana neş'e ve bereket veriyor, der

Bu sefer Peygamberimiz (sav) kadına, bundan sonra fazla değil, bir misafire razı olup olmadığını sordu Kadın buna da razı olmayarak:

-Ben çocuklarımın rızkını başkalarının yemesine rıza gösteremem, der

Adam hiç olmazsa bir misafirde ısrar edince; kadın boşanmaktansa, bir misafire razı olur Fakat o akşam üzeri beyinin, yine eve iki misafirle geldiğini gördü Kadın sinirlenmişti, içi rahat değildi Yemek hazırlamak için mutfağa girdi, üç kişilik yemek hazırlayıp tepsiyi kocasına verdi Biraz sonra da, misafirlerden birinin çıkıp gittiğini gördü Hazırlanan yemeklerden biri yenmemişti

Kadın kocasına:

-Misafirin biri niçin yemek yemeden çıkıp gitti? diye sorar

Adam, ikinci misafirin farkında değildir:

-Sen hangi misafirden bahsediyorsun Ben bir misafirle geldim, o da içerde işte, diye cevap verdi

Kadın çok iyi görmüştü Misafirin birisi yemek yemeden çıkmıştı

Bu münakaşanın içinden çıkamayacaklarını anlayan karı-koca, hemen Efendimiz Hazretlerine müracaata gittiler ve durumu anlattılar

Onları dinleyen Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu:

-Evet! Eve iki misafir gelmişti Fakat bunlardan birisi hakiki insan değil, insan sûretine giren rızıktı (cc) hanımını akıllandırmak için rızkı insan kılığına sokmuştu Hanımın ise, yine misafirler için bir miktar rızkı gözden çıkarıp hazırladı, ama o rızık, eksilmedi

Şunu iyi bilesiniz ki, her misafir kendi rızkı ile gelir Ve kimse, kimsenin rızkını yiyemez, eksiltemez Hatta misafir, bir evin bereketini artırır ve o evin rızkında artma olur, buyurdular Tabiî ki kadın, bu hadiseden sonra itiraz edecek durumda değildi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com