Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ceza, rüyâda, verilen

Rüyada Verilen Ceza...

Eski 08-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Rüyada Verilen Ceza...

Mağripte, itibârlı bir âlim olan Ebü'l-Hasan; İmâm-ı Gazâlî Hazretleri’nin İhyâ kitabını okuyunca “Sünnete muhâlif” diye beğenmemiş ve müslümanların elindeki İhyâ kitaplarının toplanıp yakılmasını emretmiş Cumâ günü yakılmasını kararlaştırmışlar

Ebü'l-Hasan cumâ gecesi rüyâsında ders okuttuğu câmie girmiş Bakmış ki câminin köşesinde parlayan bir nûr; Resûlüllâh Efendimiz (sav), Hz Ebû Bekr ve Hz Ömer (ranhümâ) ile oturuyorlar Bu arada İmâm-ı Gazâlî de elinde İhyâu Ulûmi’d-Dîn, kitabı ile huzura gelerek:

“Ey Allâh'ın Resûlü! Şu kimse benim hasmımdır” dedi ve İhyâ kitabını Resûlüllâh'a verip:

“Yâ Resûlallâh, şu kitaba bakınız, eğer bu kimsenin dediği gibi bunda sünnete muhâlif bir şey varsa, ben Allâhü Teâlâ’ya tevbe ettim Eğer dîne muvâfıksa, bu adamdan hakkımı alıp beni sevindirin” dedi Bunun üzerine Resûlullâh (sav) İhyâ kitabını baştan sona göz gezdirdi ve;

“Vallâhi bu çok güzel bir şeydir” buyurduktan sonra Hz Ebû Bekr'e (ra) verdi O da baktıktan sonra

“Seni hak peygamber olarak gönderen Allah’a yemin ederim ki bu kitap güzeldir” buyurdu Hz Ömer’de (ra) verdiler O da inceleyerek, aynı cevabı verdi Bunun üzerine Resûlüllâh (sav);

“Ebü'l-Hasan'ın elbisesini soyun, iftirâ edenlere vurulduğu gibi had vurun” buyurdu Beşinci sopadan sonra Hz Ebû Bekr şefâat ederek;

“Yâ Resûlallâh böyle yapması yine senin sünnetini tâzîm içindi, af buyur” dedi Ebü'l-Hasan da hatasını anlayıp tevbe edince; İmâm-ı Gazâlî Hazretleri de affetti

Ebü'l-Hasan uyanınca gördüklerini halka anlatıp tevbe etti Bir ay, rüyâsında yediği sopaların vurulduğu yerler sızladı Vefat edince sopaların izi sırtında görülüyordu Bu rüyâsından sonra dâimâ İhyâ kitabını okur, ona hürmet ederdi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com