Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ateist, cebriyeci, mutezile

Mutezile, Cebriyeci Ve Ateist..

Eski 08-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mutezile, Cebriyeci Ve Ateist..

İmam-ı a'zam hazretlerine bir ateist, bir mutezile, bir de cebriyeci üç kimse gelir Ateist sorar:

(Allah varsa, var olan görülür Varsa ispat et)

Akılcı olan mutezile sorar:

(Cehennemde ateş var Şeytan ateşten yaratılmıştır Şeytana ceza vermek mümkün mü?)

Cebriyeci de sorar:

(Sen ise irade-i cüziyye var diyorsun Her şeyin hâlıkı Allah iken insan ne yapabilir ki?)

İmam-ı a'zam hazretleri, yerden 3 avuç nemli toprağı top gibi yapıp, her topu birine atar

Üçü de, durumu kadıya şikayet eder Kadı niye çamur topu attığını sorar

İmam-ı a'zam hazretleri der ki:

Bunlar bana soru sordu ben de cevap verdim Ateist, Allah varsa, var olan şeyin görünmesi gerekir demişti Toprak başımı acıttı dedi, madem ağrı var, ağrıyı göstermesi lazımdır Ağrıyı bile göremeyen Allah’ı nasıl görebilir ki? Ateist akılsızdır, aklı varsa göstermesi gerekir Ruh da akıl gibi görünmez, ama yaptıklarından anlaşılır Kâinatın var olması da onun bir yaratıcısının olmasını gerektiğini gösterir

Mutezile olan ise, topraktan yaratılmış olduğu halde, çamur toptan etkilendi Toprak topraktan etkilendiğine göre ateş de ateşten etkilenir Demir testeresi demiri kestiği gibi, ateş de ateşi yakar

Cebriyeci ise, (Allah her işi zorla yaptırır) diyordu O zaman o toprağı Allah attı, bu beni niye şikayet ediyor? Kendi kendini yalanlamış oluyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com