Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
perde

Sen Sana Perde

Eski 08-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sen Sana Perde

YAŞADIĞI CEZBE halleri, velâyeti ve bilgeliğiyle şöhret bulmuş Şiblî’ye bir derviş sordu:

“Bu yola nasıl girdin? Allah yolunda ilk kılavuzun kimdi?”

Bu soru üzerine, Şiblî, uzun yıllar önce yaşadığı bir olayı anlatmaya başladı

Sıcak bir yaz günü, Şiblî bir dere kenarında serinlemeye çalışıyordu Az sonra, dere kenarına bir köpek geldi Köpek öyle susamıştı ki, bir zerrecik tahammülü kalmamıştı Fakat, suya atılmak üzereyken, suda kendi aksini görünce, onu başka bir köpek sanıp irkilmişti Suda gördüğü köpekle dalaşmamak için su içemiyor, su kıyısından kaçıyordu Çok susadığı için tekrar suya yaklaşıyor; suda gördüğü köpek yüzünden tekrar geri çekiliyordu

Birkaç kez bu hal devam etti

Derken, susuzluktan iyice kararsız hale gelen köpek, gözünü karartıp kendisini suya attı

O kendisini suya atınca da, öbür köpek görünmez oldu Susamış köpek, kana kana sudan içti

Şiblî, bu olayı anlattıktan sonra:

“İşte bu hadise bana anlattı ki” dedi “ben, bana perdeyim Kendimde fani oldum, benlik iddiamdan vazgeçtim, gözümün önündeki perde açıldı Yolumda ilk önce bana bir köpek kılavuzluk etti!”

23/03/2007

© 2008 karakalemnet, İsmail Örgen

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com