Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fatih, ile, mehmet, sultan, yahudi

Fatih Sultan Mehmet İle Yahudi

Eski 08-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Fatih Sultan Mehmet İle Yahudi

Hazret-i Padisah Fatih Sultan Mehmethan zamaninda yapilacak bir camii insaati icin bir yerde uygun gorulen araziyi fatih istimlak eder Ve fermanida muhurleyerek istimlak kararini tasdikler Fakat bu arazinin sahibi bir yahudidir Bu olay uzerine Istimlak kararini kendine yediremeyen yahudi kadiya giderek koca padisahi sikayet ederKadi padisahi huzuruna cikarir Her iki tarafida dinledikten sonra kadi kararini aciklar:

"Padisahin muhur vurdugu sag eli kesilecek"

Fatih sultan mehmet karara tepkisiz kalip bir tek cumlesine bile karsi gelmemistir

Bu karar uzerine yahudi "yahu koskoca padisahin elini kesecekler ve bunu sadece benim arazim istimlak edildi diye yapacaklar" diye dusunerek kararindan vazgecer

Kadı Fatih Sultan Mehmete donerek "eger padişahlığına guvenipte benim verdiğim karara karsi gelseydin şu gordugun topuzla senin kafani ezer seni oracikta oldururdum" der

Kadinin bu cumlelerine istinaden koca sultan Fatihte "Egerki sende benim padisahlığıma aldanip farkli bir karar verseydin bende senin kafani kılıcımla koparirdim" der

Yahudiye gelince

Bu adalet sistemine ve bu kadar insanliga yuregi ne kadar haz etmistir ki o karar verildikten sonra sikayetini geri alir ve muslumanligi kabul ederek o anda sahadet eder

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com