Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
allah, demenin, hesabını, vereceksin

Allah Demenin Hesabını Vereceksin

Eski 08-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Allah Demenin Hesabını Vereceksin

Abdulkadir Geylani hazretleri bir toplantıda vaaz ederken, bir ara öyle derin konulara daldı ki, cemaat kendinden geçer gibi oldu İşte bu esna da cemaatin içerisinden bir ses '' Allah '' diye feryat ediyordu Bunu duyan büyük veli biraz durakladı, feryat eden adama karşı döndü ve dedi ki:

-Yarın Allah'ın huzurunda bu Allah demenin hesabını vereceksin Kimileri anladı bunun manasını, kimileri ise anlamayarak hayretle sordu:

- Bu nasıl iş Allah demenin de hesabı mı olur? Büyük veli izah etti durumu:

- Evet, bu Allah feryadınında hesabı vardır Niçin Allah dedi İtibar kazanıp menfaat elde etmek için mi, yoksa Allah için, ihlas ile mi?

Evet bütün mesele burada Yaptığımız işi, konuştuğumuz sözü Allah için mi söylüyor veya yapıyoruz, yoksa gösteriş için desinler diye mi?

Adamın biri elinde tesbih, dilinde zikirle meşhur demirci Hafsı Haddad'ın huzuruna girer Hem konuşur, hem de Allah Allah diye zikreder Hafsı Haddad adamın Allah deyişindeki sahteliği, ağzından aşağı inmeyişini hisseder Bir ara kendisini zaptedemez ve derki:

- Yalan söyleme birader, yalan söyleme Adam karşılık verir:
- Bunun doğrusu nasıl olur, göster de görelim Bunun üzerine elindeki demir çekici atan büyük veli, koca demir örsün üzerine çıkar, Allah Allah diye öyle bir feryat eder ki, ayağının altındaki koca demirin eridiği görülür

Fakat Hafsı Haddat yine üzgün ve şöyle der:

- Eyvah bende yalan söylemişim Şayet doğru söylemiş olsaydım ihlas ile Allah deseydim, ayağımın altındaki demirden önce benim kendim erimem gerekirdi

Evet dindarlığımız böyle olmalı Sözde, ağızda kalmamalı,gönüle inmeli, lafta kalmamalı yaşayışımıza sirayet etmelidir

Sunuda unutmayalım ki ; Eğer biz, inandığımız gibi yaşamazsak, yaşadığımız gibi inanmaya başlarız
____________alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com