Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
haklarıfeministler, karısı, kocanın, okusun, üzerindeki

Kocanın Karısı Üzerindeki Hakları...(Feministler Okusun)!

Eski 08-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bu bölümdeki bir ayet ve sekiz hadis-i şeriften erkeklerin kadınlar üzerine hakim ve koruyucu olduklarını, kadının kocasına her an itaat etmesi gerektiğini değilse lanete maruz kalacağını, kocasının izni olmadan kadının nafile oruç bile tutamayacağını, herkesin çoban olduğunu ve gütmesi gerekenlerden sorumlu olduğunu, kocanın ihtiyacını karşılamak için kadının ocak başında bile olsa o işi bırakıp kocasının yanına gelmesi gerektiğini, insanın insana secde edilmesi emredilmiş olsaydı kadının kocasına secde etmesi gerekeceğini, kocasını memnun ederek ölen kadının cennette olacağını, Hurilerin kocasını üzen kadına nasıl söz söyleyeceklerini, en zararlı imtihan unsurunun kadın cinsi olduğunu öğreneceğiz

“Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması ve mallarından mehir ve her türlü harcamada bulunması sebebiyle erkekler kadınlar üzerine yönetici ve koruyucudurlar Dürüst ve erdemli kadınlar gerçekten itaatli olanlardır Allah kendi haklarını nasıl koruduysa onlarda öylece kocalarının yokluğunda onların malını ev sırlarını namus ve iffetlerini koruyanlardır” (Nisa: 4/34)

- Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

[color="Red"]“Bir erkek karısını yatağına çağırır da karısı gelmez ve erkek ona dargın olarak gecelerse, melekler o kadına sabaha kadar lânet ederler

Buhârî ile Müslim’in bir başka rivayeti şöyledir:

[color="Red"]“Kadın geceyi kocasının yatağını terk ederek geçirirse, melekler sabaha kadar ona lânet ederler

Müslim’in değişik bir rivayet de şöyledir:

Canımı kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederim ki bir erkek karısını yatağa çağırır da kadın gelmezse kocası ondan memnun oluncaya kadar kainatın sahibi olan Allah o kadına gazab eder”[4]

[color="Red"]* Nur, Nisa, Ahzab surelerinin kadınlarla ilgili ayetleri de okunduğunda insanlar kadın haklarını islamın kadına verdiği değeri daha iyi anlıyacaklardır Çünkü bu dünyada karı ve kocalar birbirleri için elbise hükmünde olur, her türlü kötülüklerden birbirlerini daima korurlar (Bakara: 2/187)

- Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

[color="Red"]“Bir kadın kocası yanındayken onun izni olmadan oruç tutamaz Kocasının izni olmadan bir kimseyi evine alamaz

- İbni Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu:

[color="Red"]“Hepiniz çobansınız Hepiniz güttüğünüz sürüden sorumlusunuz Âmir memurlarının çobanıdır Erkek ailesinin çobanıdır Kadın da evinin ve çocuğunun çobanıdır Netice itibariyle hepiniz çobansınız ve hepiniz idâre ettiklerinizden sorumlusunuz

- Ebû Ali Talk İbni Ali radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

[color="Red"]“Bir koca karısına ihtiyaç duyup da onu yanına çağırdığında, kadın ocak başında bile olsa, hemen kocasının yanına gelsin

- Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu:

[color="Red"]“İnsanın insana secde etmesini emredecek olsaydım, kadının kocasına secde etmesini emrederdim

* Bu hadisin sebebi vürudu (söylenmesine sebep) olarak; Muaz ibni Cebel Şamdan veya Yemen’den dönüşünde veya Kays ibni Sa’d Hîre’den döndüğünde oralarda hrıstiyanların başkan ve kumandanlarına secde ettiklerini görmüşlerdi Bu sebeble peygamberimizin secde edilmeye daha layık olduğunu düşünerek secde etmek istemişlerdi Bunu yasaklayan Rasulullah (sav) Rabbinize ibadet edin, müslümanlara iyilik yapın, bir kimsenin diğerine secde etmesini isteseydim kadının kocasına secde etmesini emrederdim, dedi (Müsned, II – 76)

Secde hiçbir zaman ölmeyecek, saltanatı yok olmayacak olan Allah’a yapılır Ama kadının kocasına itaatın önemini belirtmek için peygamberimiz böyle söylemiştir [10]

- Ümmü Seleme radıyallahu anhâ’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

[color="Red"]“Kocasını memnun ederek ölen kadın cennetliktir

- Muâz İbni Cebel radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Dünyada bir kadın kocasını üzerse, o kimsenin hûrilerden olan hanımı o kadına şöyle seslenir:

[color="Red"]– Allah canını alsın! Üzme onu! O senin yanında şimdilik misafirdir Yakında senden ayrılıp bize kavuşacaktır

- Üsâme İbni Zeyd radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu:

[color="Red"]“Benden sonra erkeklere kadınlardan daha zararlı bir fitne sebebi bırakmadım

* İslamın aile yapısında kadın ve erkeğin ayrı ayrı görevleri ve sorumlulukları vardır Geçen hadislerde erkeğin aile üzerindeki otorite ve sorumluluğuyla kadının durumu apaçık gözler önüne serilmişir Erkek vazife ve sorumluluğunu bilip yuvadaki vazifesini layıkıyla yapar, kadın da ayet ve hadislerle belirtilen şekliyle kocasını razı eder ev işlerini yerine getirirse cenneti elde etmiş olacaklardır

Son hadisle bazı problemli kadınlara ve kadın cinsinin hususiyetine işaret edilmekte ve Teğabün: 64/14 ayeti bize hatırlatılmaktadır Bu ayetin sebebi vücudu (söylenme gereği) hicret edecek kimselere karıları ve çocukları “Sen gidersen biz sensiz ne yaparız” Demişler ve onların hicret etmelerini geciktirmişlerdi Gecikmeden dolayı günaha girdiklerini zanneden sahabiler hanım ve çocuklarını cezalandırmaya kalkmışlar ve onları daha hoşgörülü olmaya çağıran Teğabün: 64/14 ayeti nazil olmuşlardır Al-i İmran: 3/14 de belirtildiğine göre insanlar bazı dünya zevk ve nimetlerine düşkün yaratılmışlardır Bunlardan ilki kadın ve erkeğin birbirlerine olan ilgi ve alakalarıdır Bu ilginin ölçülü kullanılmaması her iki taraf için de tehlike doğurabilir Hadis-i şerif bu tehlikeye dikkatleri çekip erkeklerin daha uyanık olmalarını istemektedir [14]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 109

[2] Buhârî, Bed’u’l–halk 7; Müslim, Nikâh 122 Ayrıca bk Ebû Dâvûd, Nikâh 40

[3] Buhârî, Nikâh 85; Müslim, Nikâh 120

1751’de tekrar gelecektir

[4] Müslim, Nikah 121

[5] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 110

[6] Buhârî, Nikâh 84, 86; Müslim, Zekât 84 Ayrıca bk Ebû Dâvûd, Savm 73; Tirmizî, Savm 64; İbni Mâce, Sıyâm 53

[7] Buhârî, Cum`a 11, İstikrâz 20, İtk 17, 19, Vesâyâ 9, Nikâh 81, 90, Ahkâm 1; Müslim, İmâre 20 Ayrıca bk Ebû Dâvûd, İmâre 1, 13; Tirmizî, Cihâd 27

302 ve 653 de tekrar gelecektir

[8] Tirmizî, Radâ` 10; Nesâî, es–Sünenü’l–kübrâ, İşretü’n–nisâ bâbı

[9] Tirmizî, Radâ` 10 Ayrıca bk Ebû Dâvûd, Nikâh 40; İbni Mâce, Nikâh 4

[10] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 110

[11] Tirmizî, Radâ` 10 Ayrıca bk İbni Mâce, Nikâh 4

[12] Tirmizî, Radâ` 19 Ayrıca bk İbni Mâce, Nikâh 62

[13] Buhârî, Nikâh 17; Müslim, Zikir 97, 98 Ayrıca bk Tirmizî, Edeb 31; İbni Mâce, Fiten 31

Bir benzeri 70 numarada geçmişti 459 da benzeri gelecektir

[14] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 111

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Peygamber'imiz (SAS) buyuruyor ki:

«— Kadinin Rabb'inin Rizâsi'na en yakin durumu evinin dört duvari arasinda bulundugu zamandir Evinin dört duvari arasinda kildigi namaz, camide kilacagi namazdan, odasinda kildigi namaz, evinin diger her hangi bir yerinde kilacagi namazdan ve iç odasinda kilacagi namaz, odasinda kilacagi namazdan daha faziletlidir»

«— Kadin avrettir Disariya çikinca onu seytan gözetler»

«— Kadinin on tane avret yeri vardir Evlenince kocasi bir avret yerini, ölünce toprak bütün avret yerlerini örter»

Buna göre erkegin esi üzerinde bir çok haklari verdir Baslicaları ikidir

Biri namusunu korumak ve örtmek» öbürü de ihtiyaci disinda kocasindan bir talebde bulunmamasi ve onu haram yollar ile kazanç saglamaktan alakoymasidir

Ilk müslüman kadinlarin hâlleri böyle idi Kadinlar kocalarini ve kizlar babalarini disariya ugurlarlarken onlara «Sakin haram kazançlara sapma Biz açlik ve sikintiya dayaniriz, ama cehenneme kazanamayiz» derlerdi

Ilk müslümanlardan bir erkek, bir yolculuga niyetlenir Komsulari yola çikmasini dogru bulmazlar Karisina «Kocanin yolculuga çikmasina niye razi oluyorsun? Halbuki sana nafaka birakmadi» derler Kadin komsularina su cevabi verir «Kocami bildim bileli rizik verici olarak degil, yiyici olarak tanidim Benim rizkimi veren Rabbim var Simdi yiyici gidiyor, fakat riziklandirici bakîdir»

Ismail'in kizi Râbia Hatun Ahmed ibni Ebül Havariye evlilik teklif eder Fakat Ahmed ibadet ile mesgul oldugu için: «Ben, kendi halim ile mesgul oldugumdan kadinlara karsi arzu duymuyorum» diyerek bu teklife yanasmaz

Râbia' da ona «Ben de kendi hâlimle senden daha mesgulüm Cinsî arzum yok Fakat kocamdan bana yüklü bir miras kaldi Bu mali din kardeslerine dagitarak senin vasitan ile sâlihleri tanimak ve kendime Allah'a giden bir yol hazirlamak istedim» diye cevap verdi

Râbia'nin bu cevabi üzerine Ahmed «Hocama danisayim» dedi ve Ebû Süleyman-üd Daranî'ye gitti: (Hadisenin devamini Ahmed'den dinleyelim):

Hocam; «Dostlarimizdan kim evlendi ise bozuldu» diyerek daha önce evlenmeme karsi çikardi Fakat, Râbia'nin söyledigi sözleri duyuna« bana «Onun ile evlen, çünkü o bir Allah Dostudur Bu söz siddiklarin söyleyebilecegi bir sözdür» dedi

Râbia ile evlendim Evimizde kerpiçten bir bölme vardi Yemekten sonra hemen çikmak isteyenlerin el yikamasi yüzünden yikildi Yemekten sonra ellerini sabunla yikayanlar buna dahil degildir, üzerine üç sefer evlendim O bana helâlinden yedirir, güzel kokular sürer ve «Simdi haydi öbür eslerinin yanina kuvvetli olarak git» derdi

Sam'li olan bu Râbia Basrali Râbia-ül Adeviye'ye benzerdi

Kadinin kocasina karsi olan vazifelerinden birisi de, malini israf etmemesi, daha dogrusu onu korumasidir

«— Kadinin, kocasinin iznini almaksizin onun evinden yiyecek bir sey vermesi helâl degildir Sadece bozulmasindan endise edilebilecek sulu yemek müstesna Eger kocasinin izni ile yemek yedirirse kocasinin mükâfati kadar mükâfat kazanir Eger onun iznini almaksizin yemek verirse, mükâfati Kocasinin, günâhi ise kendisinin üzerine olur»

Kadinin ana - babasina düsen vazifeler de vardir Bunlarin en önemlisi kizlarina kocasi ile iyi geçinmeyi ögretmeleridir Nitekim, bildirildigine göre Haricet-ül Ferazî'nn kizi Esma, kizini evlendirirken ona söyle der:

«Sen içinde yetistigin yuvadan çikip tanimadigin bir yataga giriyor ve bilmedigin bir arkadasa variyorsun

Sen ona yer ol ki, o da sana gök olsun Sen ona dösek ol ki, o da sana direk olsun Sen ona köle ol ki, o da sana kul olsun Onu hic bir zaman gücendirme ki seni üzmesin Ondan uzak kalma ki, seni unutmasin Sana sokulursa sen de ona yaklas Senden kaçarsa, sen de ondan uzak dur Burnunu, kulagini ve gözünü muhafaza et, senden yalniz güzel koku alsin, sadece güzel söz duysun ve sirf güzel sey görsün»

Sâirin biri karisina söyle seslenir:

«Kusurlarimi görmezlikten gel kî Sevgimin devamliligini

saglayasin

Kizdigim zaman beni daha da öfkelendirecek söz söyleme

Tef çalar gibi isin aslini ögrenmeden beni tefe koyma

Çünki isin iç yüzünün ne oldugunu bilemezsin

Arzuna kapilip asiri sekilde yakinma ki

Kalbim senden uzaklasir, cünki kalbler degisir

Benim görüsüme göre sevgi ve sikinti bir kalbde biraraya gelirse

Sevgi durmaz, gider»

İmam gazali(Kalplerin Keşfi )Mukaşefetül Kulub

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com