Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Gezelim, Görelim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
antalya, kaleiçi, limanı, müzesi, oyuncak, yat

Antalya Oyuncak Müzesi | Kaleiçi - Yat Limanı

Eski 08-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Antalya Oyuncak Müzesi | Kaleiçi - Yat Limanı

Antalya’nın Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2011’de açıldı Bunun haberini daha önce de forumda paylaşmış ve altına da not düşmüştüm ‘’Lale’ye yol göründü’’ diye

O yol bana dün göründü arkadaşlar ve ben havanın da güzelliğinden faydalanarak, okul çıkışı 2 arkadaşımla Kaleiçi’nin yolunu tuttum Dere demedim, tepe demedim elimde fotoğraf makinem burnumun gösterdiği istikamete ilerledim Aslında inanın çok yoruldum O merdivenler, dik yokuşlu yollar sıcakta çekilir mi sanıyorsunuz? Çekilir, çekilir Eğer güzel birşey içinse inanın çekilir

Neyse konumuza dönelim Yukarıda da dediğim gibi Antalya Büyük Şehir Belediyesi tarafından yaptırılan Oyuncak Müzesi 8 – 9 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlanarak, 23 Nisan’da Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Akaydın’ın bir konuşmasıyla açıldı

Müze’nin kurucusu ve danışmanlığını yapan Şair ve Yazar Sunay Akın "Bir ülkede demokrasi ve demokrasinin değerleri güçlensin isteniyorsa, o ülkenin sığınacağı bir tek yer vardır, müzeler" diyerek, güzel de bir konuşma yaptı

Kaleiçi Yat Limanına indiğiniz zaman, tarihi İskele Camii’nin biraz ilerisinde yer alıyor Oyuncak Müzesi Tek katlı, fazla büyük olmayan, Kaleiçi’nin mimarisini yansıtan güzel bir yapı içine kurulmuş

Müzeye daha girmeden hemen sağ tarafında demir parmaklıklar arkasında Red Kit, köpeği Rintintin ve Daltonlar sizi karşılıyor Müzenin ön tarafında ise Keloğlan ve Temel Reis hoş geldiniz der gibi yol gösteriyor

Müzenin girişinde sol tarafta kalan gişeden biletinizi aldıktan sonra, sağ tarafta turnikeden geçerek, sizi orada bekleyen Nasrettin Hoca ve Eşeği ile müze gezisine başlıyorsunuz Oyuncaklar camekânlar arkasına yerleştirilmiş ve hepsinin hangi ülkeden geldiği, kaç yapılmış olduğu önlerindeki etiketlerde belirtilmiş

Müzede 1860’lı yıllardan 1990’lı yıllara kadar uzanan döneme ait 3 bin tane antika değerinde oyuncak yer alıyormuş Müzede; Dünyadan ve Türkiye’den toplanmış birçok değerli oyuncak var

Girişten sonra oyuncakların sergilendiği 3 bölüm var Sonrasında ise avluya açılan bir kapı ve oradan diğer bölüme giriliyor Avluda Kül Kedisi ve Balkabağından arabası ile Şirinler sizi karşılıyor Ayrıca avludan müzeye girmeden dışarıdan gördüğünüz Daltonlar ve Red Kit’i arka plandan görüyorsunuz

İkinci bölümde Micky Mousue'un sizi karşıladığı geniş bir alanda sergilenen oyuncaklardan sonra, çıkışa yakın bir yerde biraz oturup dinlenmeniz için bir köşe yapılmış Çıkmadan önce ziyaretçi defterine bir şeyler yazmayı da sakın ihmal etmeyin derim…

Dinlenme Bölümü

İyi gezmeler…

Not: Hava çok güneşliydi ve fotoğraf makinemin ekranına yansıyan resimleri göremiyordum Bu sebepten birçok fotoğrafın bulanık olduğunu fark etmedim Başka zaman tekrar giderek, fotoğrafları daha net olanlarla değiştireceğim

Barış Manço - Arkadaşım Eşek

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com