Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
allah, insana, yakındır

Allah Her İnsana Yakındır....

Eski 08-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Allah her insana yakindir
Selamun aleykum
Allah (cc)'a iman eden bir insan için, isteklerine ulaşmak, zorluklardan sakınmak çok kolaydır Çünkü Allah (cc)'ı gereği gibi takdir edebilen bir insan, Rabbimiz’in kendisine her zaman en yakın olduğunun bilincindedir Cenab-ı Allah'ın dualara icabet edeceğini, zorlukları ve sıkıntıları gidereceğini ve daima kendisini koruyup kollayacağını bilmektedir Allah (cc)'a olan bu güven ve teslimiyet, müminin sürekli olarak tevekküllü olmasını, dolayısıyla huzurlu ve rahat yaşamasını sağlar

Allah (cc), bir ayetinde şöyle buyurmuştur:

"Andolsun, insanı Biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz Biz ona şahdamarından daha yakınız" (Kaf Suresi, 16)

İnsan, dilediği zaman Allah (cc)'a yönelme ve dilediği zaman Allah (cc)'tan yardım dileme nimetine sahiptir Allah (cc), insana her zaman en yakındır, insanın ne zaman nasıl bir durumda olduğunu en iyi O bilir Allah (cc)'tan istemek için insanın, yalnızca aklından geçirmesi bile yeterlidir, çünkü Allah (cc) insanların sinelerinde saklı olanı bilen, her şeyden haberdar olandır Bir ayette Allah (cc)'ın dualara icabeti şu şekilde haber verilmiştir:

Ya da sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana, Kendisi'ne dua ettiği zaman icabet eden, kötülüğü açıp gideren ve sizi yeryüzünün halifeleri kılan mı? Allah ile beraber başka bir ilah mı? Ne az öğüt-alıp düşünüyorsunuz (Neml Suresi, 62)

Bu nimet, Allah (cc)'tan sakınan, Allah (cc)'ın Büyüklüğünü ve Yüceliğini takdir edebilen insanlara lütfedilmiş bir nimettir Çünkü ancak Allah (cc)'a boyun eğen ve O'nun affediciliğini, sonsuz rahmetini ve nimetini görebilen insanlar bu büyük nimeti gereği gibi takdir edebileceklerdir Bu nimet, insanların tümüne sunulmuşken, inkarcılar kendilerine verilen bu lütuftan faydalanmayı reddederler Onlara engel olan, Allah (cc)'a boyun eğici olmamaları, Allah (cc)'ın gücünün farkında olmamaları ve büyüklenmekte sakınca görmemeleridir Oysa sonsuz kudret sahibi olan Allah (cc)'a yönelmek, insana dünyada rahatlık ve huzur sunarken, ahirette çok daha büyük nimetlere vesile olacaktır Allah (cc), bir ayetinde şöyle buyurur:

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar
, (Bakara Suresi, 186)

“Allah (cc)’ım, Cemâlini seyretme arzusuyla içimizi doldur, Sana kavuşma şevkiyle gönlümüzü coştur ve ötede Cemâlinle bizi serfiraz kıl”

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

ALLAHU TEALA insana şah damarından daha yakındır derler

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar
, (Bakara Suresi, 186)

nezaman dua ediyoruz ben söliyeyim azımız herzaman çoğumuz ise ALLAHU TEALA yer yüzünü ufacık sallasın ozaman hemde camiler dolup taşıyo orda dualar ediyolar ama 1-2 hafta sonra bir bakıyoruz camiler gene bomboş

ALLAHU TEALA tüm müslümanlara hidayet nasip etsin ALLAH razı konu için

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com