Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Siyasal Bilgiler / Hukuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
akşam, bakanliği, eğitim, liseleri, milli, yönetmeliği, özel

Milli Eğitim Bakanliği Özel Akşam Liseleri Yönetmeliği

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Milli Eğitim Bakanliği Özel Akşam Liseleri Yönetmeliği

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL AKŞAM LİSELERİ YÖNETMELİĞİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL AKŞAM LİSELERİ YÖNETMELİĞİ

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Akşam Liseleri Yönetmeliği
Milli Eğitim Bakanlığından
Resmi Gazete Tarihi: 17/11/2003
Resmi Gazete Sayısı: 25292
BİRİNCİ KISIM : Genel Hükümler
BİRİNCİ BÖLÜM : Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
Amaç
Madde 1 - Bu Yönetmeliğin amacı, özel akşam liselerinin işleyişine ilişkin esas ve usulleri düzenlemektir
Kapsam
Madde 2 - Bu Yönetmelik, özel akşam liselerinin; eğitim-öğretim, yönetim ve öğrencilere ait iş ve işlemlerini kapsar
Dayanak
Madde 3 - Bu Yönetmelik, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 3797 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilât ve Görevleri Hakkında Kanun ile 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve bu Kanunların ek ve değişikliklerine dayanılarak hazırlanmıştır
Tanımlar
Madde 4 - Bu Yönetmelikte geçen;
a) Bakanlık: Millî Eğitim Bakanlığını,
b)
(Değişik bend: 05/04/2005 - 25777 SRG Yön/1mad)
Okul: İş günlerinde çalışma saati bitiminden sonra, gerektiğinde çalışma saati bitiminden önce veya cumartesi/pazar günleri de öğretim yapılan özel akşam liselerini
ifade eder
İKİNCİ BÖLÜM : Okulun Amacı, Ders Dağıtım Çizelgeleri, Öğretim Programları, Öğretim Süresi ve Çalışma Saatleri
Okulun Amacı
Madde 5 -
(Değişik madde: 05/04/2005 - 25777 SRG Yön/2mad)

Bu okulların amacı, gündüz orta öğretim kurumlarına devam edemeyenler ile orta öğretim kurumlarından ayrılanlara eğitim-öğretim imkânı sağlamaktır
Ders Dağıtım Çizelgeleri ve Öğretim Programları
Madde 6 - Okullarda, genel liselerde uygulanan ders dağıtım çizelgeleri ve öğretim programları uygulanır
Öğretim Süresi
Madde 7 - Okulların öğretim süresi, genel liselerin öğretim süresi kadardır
Çalışma Saatleri
Madde 8 -
(Değişik madde: 05/04/2005 - 25777 SRG Yön/3mad)

Bu okullarda öğretime, çalışma saati bitiminde başlanması esastır Gerektiğinde çalışma saati bitiminden önce veya cumartesi/pazar günleri de öğretim yapılabilir
Günlük ve haftalık çalışma saatleri, bölgenin ve okulun özellikleri de dikkate alınarak okul müdürlüğünce hazırlanan il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce onaylanan çalışma saatleri çizelgesine göre düzenlenir
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM : Kayıt-Kabul, Okulu Bitirme Süresi
Aday Kayıt Şartları
Madde 9 -
(Değişik madde: 05/04/2005 - 25777 SRG Yön/4mad)

Bu okullara kayıt-kabulde öğrencilerde; ilköğretim okullarını bitirmiş veya orta öğretim kurumlarından ayrılmış olma şartları aranır
Orta Öğretim Kurumlarından Ayrılmış Adayların Kabul Edileceği Sınıflar
Madde 10 - Gündüz öğretim yapan orta öğretim kurumları ile Açıköğretim Lisesinden ayrılan adayların devam edecekleri sınıfların tespitinde;
a) Ders geçme ve kredi sisteminin uygulandığı kurumlardan ayrılan adaylar; ayrıldığı orta öğretim kurumunun bir ders yılındaki ortalama kredisi kadar veya daha fazla kredisi bulunması hâlinde, okulun bu krediye denk olan sınıfına,
b) Gündüz öğretim yapan orta öğretim kurumlarından ayrılan adayların tasdiknamelerinde belirtilen
sınıflara kayıtları yapılır
Sınıflar, öğrencilerin yaşları da dikkate alınarak oluşturulur
Gündüz öğretim yapan orta öğretim kurumlarında okuma hakkını kaybetmeden özel akşam liselerine kaydolan öğrencilerden, kayıt-kabul şartlarını taşıyanların gündüz öğretim yapan orta öğretim kurumlarına nakilleri yapılabilir
Okulu Bitirme Süresi
Madde 11 - Okula kayıt yaptıran öğrenciler;
a) İlköğretim kurumları diploması ile kayıt yaptıranlar, en fazla beş öğretim yılı,
b) Orta öğretim kurumlarından öğrenim belgesi ile kayıt yaptıranlar,
1) 9 uncu sınıfa kayıt yaptıranlar en fazla dört öğretim yılı,
2) 10 uncu sınıfa kayıt yaptıranlar en fazla üç öğretim yılı,
3) 11 inci sınıfa kayıt yaptıranlar en fazla iki öğretim yılı
sonunda okulu bitirmek zorundadırlar
Üst üste iki öğretim yılı okula devam etmeyenler ile yukarıda belirtilen sürelerde mezun olamayanların kayıtları silinir
Adaylardan İstenen Belgeler
Madde 12 -
(Değişik madde: 05/04/2005 - 25777 SRG Yön/4mad)

Bu okullara kayıt için başvuran adaylardan;
a) Öğrenim belgesinin aslı,
b) İki adet vesikalık fotoğraf,
c) Nüfus cüzdanı örneği,
d) Askerlik çağındaki adayların askerlikle ilişiklerinin olmadığına dair belge,
e) 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin veli göstermesi
istenir
İKİNCİ KISIM : Ölçme ve Değerlendirme, Sınavlar, Sınıf Geçme, Disiplin ve Kılık- Kıyafet
BİRİNCİ BÖLÜM : Ölçme ve Değerlendirme, Sınavlar, Sınıf Geçme
Ölçme ve Değerlendirme
Madde 13 -
(Değişik madde: 05/04/2005 - 25777 SRG Yön/6mad)

Öğrenci başarısının tespitinde; Millî Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği hükümleri uygulanır
Sınavların Yapılması
Madde 14 -
(Mülga madde: 05/04/2005 - 25777 SRG Yön/7mad)

Sınavlara Katılamayanlar
Madde 15 -

Sınıf Geçme
Madde 16 -

Sorumluluğun Kalkması
Madde 17 -

Diploma
Madde 18 - Okulu bitiren her öğrenciye lise diploması verilir
İKİNCİ BÖLÜM : Disiplin İşleri ve Kılık-Kıyafet
Disiplin İşleri
Madde 19 - Okulda öğrenci disiplin işlerinde, "Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği"nin ilgili hükümlerine göre işlem yapılır
Kılık - Kıyafet
Madde 20 - Öğrencilerin kılık kıyafetlerinde, yetişkin ve bir işte çalışıyor olmaları da dikkate alınarak, "Millî Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık-Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik" hükümlerine uyulur
Denetim
Madde 21 - Bu okullarda denetim, "Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Tüzüğü" ve "Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği" hükümlerine göre yapılır
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM : Yürürlük, Yürütme
Madde 22 - Bu Yönetmelikte hüküm bulunmayan konularda, orta öğretim kurumları için yürürlükte olan mevzuat hükümlerine uyulur
Yürürlükten Kaldırılan Mevzuat
Madde 23 - 28/1/1993 tarihli ve 21479 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Akşam Okulları Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır
Yürürlük
Madde 24 - Bu Yönetmelik, yayımı tarihinde yürürlüğe girer
Yürütme
Madde 25 - Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür

Kaynak: mevzuatadaletgovtr

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com