Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
sâbitülbenânî

Sâbit-Ül-Benânî

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sâbit-Ül-Benânî

Sâbit-ül-Benânî şöyle dua etti: “Yâ Rabbî! Bir kimsenin mezarda namaz kılmasına izin veriyor isen, bana da kabirde namaz kılmayı nasip eyle!”

Sâbit-ül-Benânî, Tâbiînin, zâhid, âbid ve müttekilerindendir Hadîs ilminde sika, emîn, güvenilir ve îtimâd edilir bir âlimdir

Bu mübarek zat diyor ki: “Hamîd-i Tavîl’e sordum: Mezarda peygamberlerden başka namaz kılan olur mu?” “Evet, başkaları da kılabilir” dedi “MEZARINDA NAMAZ KILIYORDU!

Sâbit-ül-Benânî hazretleri vefat etmeden önce: “Yâ Rabbî! Bir kimsenin mezarda namaz kılmasına izin veriyor isen, Sâbit’in de kabirde namaz kılmasını nasip eyle” dedi Ebû Nu’aym, bildiriyor ki: “Şeybân bin Cisr dedi ki: Kendinden başka ilâh bulunmayan Allahü teâlâya yemin ederim ki, Sâbit-i Benânî’yi mezara koydum Hamîd-i Tavîl de yanımda idi Üzerine toprak örttük Toprak bir yerinden çöktü Kabre baktım, namaz kıldığını gördüm

İbni Cerîr haber veriyor ki, seher vakitlerinde kabristandan geçenler, Sâbit-i Benânî’nin kabrinden Kur’an-ı kerim sesi duyduklarını söylerlerdi İbnül Cevzî de bunu bildirmektedir

Ebül-Hasen bin Berâ’ bildiriyor ki: “Mezarcı İbrâhîm salih bir kimsedir Bana, (Bir mezar kazmıştım Mezardan ve kerpiç parçalarından misk kokusu duydum Kabre baktım Bir ihtiyâr oturmuş Kur’an-ı kerim okuyordu) dedi

Ümmül Esved dedi ki: “Mu’âze benim sütannem idi Bir gün dedi ki: Ebüs-sahbâ ve oğlum şehit olunca, dünya gözüme zindan oldu Hiçbir şeyden tat alamaz oldum Yalnız şunun için yaşamak istiyorum ki; cenâb-ı Hakkın rızasına kavuşturacak bir şey yapabilsem de, Ebüs-sahbâ ile ve oğlum ile Cennette buluşabileyim Muhammed bin Hüseyin bildiriyor ki: “Mu’âze vefât ederken ağladı Sonra güldü Sebebini sorduk Namazdan, oruçtan ve Kur’an-ı kerim okumaktan ve Allahü teâlâyı zikretmekten ayrılıyorum diye üzülmüştüm Sonra Ebüs-sahbâyı gördüm İki parça yeşil elbise giymiş Dünyada böyle görmemiştim Bunun için de güldüm dedi

RUHU TEMİZ VE HASTA OLANLAR

Hadis âlimlerinden Abdürrahmân ibni Receb diyor ki: “Allahü teâlâ dilediği kuluna kabirde sâlih işler yapmayı ihsân eder İnsan ölünce amel, ibâdet yapmak vazîfesi biter Kabirdeki ibâdete sevap verilmez Fakat, Allahü teâlânın ismini söylemekle ve ibâdet etmekle zevklenir Melekler ve Cennette olanlar da böyledirler İbâdet yapmaktan lezzet duyarlar Çünkü zikir ve ibâdet ruhu temiz olanlar için, en tatlı şeydir Ruhu hasta olanlar, bunun tadını duyamaz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com