Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
deyimler, sözlüğür

Deyimler Sözlüğü-R-

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Deyimler Sözlüğü-R-

Kaynak:Türkceciler Deyimler Sözlüğü
eyimler Sözlüğü-R-[/url]
Rafa kaldırmak (koymak): Bir iş üzerinde artık durmamak o işi kenara itmek ihmal etmek"Bizim dosyayı yine rafa kaldırmışlar"
Rahat durmamak: Yaramazlık etmek kımıldayıp durmak"Rahat durmadın beni zor durumda bıraktın"
Rahatına bakmak: Hiçbir şeye aldırış etmeden rahatını sağlamaya çalışmak"Boş ver rahatına bak sen mi düzelteceksin diyenlerden nefret ederim"
Rahatlık (rahat) batmak: Rahat iyi bir yerdeyken o yeri olmayacak nedenlerden ötürü terkeden insanlar için sitem biçiminde söylenir
Rahat yüzü görmemek: Huzur bolluk hiç rahatlık görmemek; sürekli sıkıntı darlık içinde bulunmak"Şu yaşıma geldim hiç rahat yüzü görmedim desem yeridir"
Rahmetli olmak: Vefat etmek ölmek
Ramak kalmak: "Bir şeyin olmasına çok az kalmak" anlamında kullanılır"Makinenin elime değmesine ramak kalmıştı ki güçlükle kendimi geri attım"
Rast gelmek: 1 Düşünmediği beklemediği bir anda biriyle karşılaşmak 2 Düşünmediği veya düşünülmediği hâlde payına düşmek"Desenli parça bana rast geldi" 3 Hedefi bulmak 4 Bulmak"Pazarda kardeşimi çok aradım ama rast gelmedim"
Rast gitmek: Bir iş istenilen biçimde gelişmek
Rayına oturmak: Bozulmuş düzensiz hâle gelmiş bir işi yoluna koymak iyi duruma getirmek
Rekor kırmak: Eski rekoru aşıp yeni üstün bir sonuç elde etmek"Koşuda yeni bir rekor kırılması bekleniyor"
Rengi atmak: 1 Solmak 2 Korku heyecan sebebiyle benzi sararmak"Kumaşın rengi bir yıkamadan sonra attı"
Renkten renge girmek: Heyecan korku ve utanmadan dolayı yüzünün rengi değişmek sıkılmak
Renk vermemek: Bir konu ile ilgili duygularını düşüncelerini belli etmemek; bildiği hâlde bilmez gibi görünmek
Resmiyete dökmek: Bir iş veya duruma resmiyet kazandırmak onu resmî kanallardan halletme yolunu seçmek
Rest çekmek: 1 Kesin tavır almak herhangi bir konuda son sözü söylemek 2 Bir oyunda önündeki paranın tümünü ortaya koymak"Öyle bir rest çekti ki görmeliydiniz"
Rol oynamak: 1 Bir oyunda rol almak 2 Bir işte önemli katkısı olmak etkisi bulunmak"Bu işin gerçekleşmesinde onun da önemli rolü oldu"
Rota değiştirmek: 1 Takip edilen yoldan ayrılmak 2 Tutumunu tavrını değiştirmek izlediği yoldan kopmak"Hava muhalefeti sebebiyle uçak rota değiştirmek zorunda kaldı"
Ruhu bile duymamak: Anlamamak; hiçbir bilgisi haberi bulunmamak; olan biteni sezememek"Göreceksin ruhu bile duymayacak onu bir güzel ıslayacağız"
Ruhunu teslim etmek: Ölmek"İhtiyar ninem sabaha karşı ruhunu teslim etmişti"
Rüyasında bile görememek: Olacağını hiç aklına getirmemek ihtimal vermemek"Bunu bana aldın ha! Rüyamda bile görsem inanmazdım!"
Rüzgâr gelecek delikleri tıkamak: İstenmeyen bir duruma veya zarar gelebilecek bir gelişmeye karşı her türlü önlemi almak

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com