Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eden, etki, kuvvet, parçacıklara, yüklü

Yüklü Parçacıklara Etki Eden Kuvvet

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

üklü Parçacıklara Etki Eden Kuvvet[/url]

Yüklü parçacıklar birbirlerine elektrostatik kuvvet dediğimiz özel bir kuvvet uygulayan parçacıklardır Bu parçacıklara en iyi örnek atom içinde bulunan elektron ve protonlardır Bu tür parçacıklar elektrik alan yerleştirildiğinde, yüklü olanlara elektrik alan yönünde, - yüklü olanlara elekrik alana zıt yönde kuvvet etki eder

Paralel bir levhayı V gerilimi altında yüklersek levhalar arasında elektrik alan oluşur Bu elektrik alan E=V/d denklemi ile bulunur (d:Levhalar arası uzaklık)

Yüklü cisme etki eden elektrostatik kuvvet F=qE formülüyle bulunur F=ma olacağından qE=ma yazılır Buradan cismin ivmesi yalnız bırakılırsa, a=qE/m olur Buradan bulunan ivmeye ve cismin ilk hızına göre, cismin hareket denklemleri yazılabilir

Yüklü bir parçacığa etki edebilecek diğer bir kuvvet de manyetik kuvvettir Ortamda bir manyetik alan varsa, cisme manyetik kuvvet de etki eder

Ayrıca yüklü parçacığın ağırlığından ötürü birde yerçekimi kuvveti etki edebilir G=mg dir Çoğu durumda parçacığın ağırlığı ihmal edilir Yani yukarıda saydığımız diğer kuvvetler ağırlığıa nazaran çok büyükse, yerçekiminin etkisi ihmal edilebilir

Cisme etki edebilecek bu üç kuvvetin bileşkesi cismin ivmesini belirler

Fnet = ma

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com