Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
açlık, grevinde, ilk, kanuninin, kişi, veziri, ölen

Açlık Grevinde İlk Ölen Kişi Kanuni'nin Veziri...

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Açlık Grevinde İlk Ölen Kişi Kanuni'nin Veziri...

BİZDE protesto maksadıyla yapılan açlık grevlerinin öncüsü, 16 yüzyıl vezirlerinden Divane Hüsrev Paşa’dır Devletin üçüncü adamı konumunda olan Paşa, 1545`te azledilmesi üzerine açlık grevine başlamış ve tedavi de kabul etmeyip hayatından olmuştu
çlık grevinde ilk ölen kişi Kanuni'nin veziri[/url]Hüsrev Paşa ,Kanuni Sultan Süleyman devrinin meşhur sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa`nın akrabasıydı Küçükken saraya alındı ve vezirliğe kadar yükseldiOsmanlı devlet kurallarına göre veziriazamın azledilmesi halinde yerine ikinci vezir atanıyordu ve o zamanın veziriazamı Hadım Süleyman Paşa`nın azledilmesi halinde ikinci vezir Hüsrev Paşa`nın veziriazamlığı garanti gibiydi Ama, hükümdarın huzurunda yaşanan bir hadise yüzünden, Paşa`nın yıldızı bir anda söndü
Hüsrev Paşa, padişahın bizzat katıldığı bir toplantıda rakibi Veziriazam Süleyman Paşa ile kavgaya tutuştu, üstelik kendine hakim olamayarak belindeki hançeri çekip Süleyman Paşa`nın üzerine yürüdü Rezaleti gözleriyle gören Kanuni , her iki paşayı da hemen azletti ve bir başka devlet adamını, Rüstem Paşa`yı veziriazam yaptı
Devletin en yüksek makamına geçmek isterken bir anda kapıdışarı edilen Hüsrev Paşa konağına kapandı, kısa bir süre sonra üzüntüsünden hasta oldu, herkesten şüphe etmeye başladı ve kendisine yapılan davranışı protesto etmek için hiçbir şey yememe kararı aldı İşi o kadar ileri götürdü ki, tam 17 gün boyunca ne bir yudum su içti, ne de bir lokma yedi ve tedavi için gelen doktorları da hakaretler ederek kovdu
Paşa, açlık grevine başlamasından tam 17 gün sonra, 1545`in bir ilkbahar günü vefat etti ve tarihlere `Osmanlı tarihinin ilk açlık grevinin kahramanı` olarak geçti
Murat Bardakçı…

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com