Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
safiyyenin, tercihi

Hz. Safiyye'nin Tercihi

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hz. Safiyye'nin Tercihi

Hz Safiyye'nin tercihi

Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm), Hz Safiyye'ye İslâmı anlattı ve şöyle buyurdu:

"Eğer Müslüman olursan, ben seni kendime zevce edineceğim"

"Şayet Yahudiliği tercih edecek olursan seni âzad ederim Sen de gider kavmine kavuşursun!"

Resûl-i Kibriyâ Efendimizle bir kerecik olsun görüşüp kendisinden bir kaç kudsî kelam duyan Hz Safiyye, tercihini doğru yaparak, aynı zamanda safiyetini ve derin anlayışını açıkça ortaya koydu:

"Yâ Resûlallah! Siz beni İslâmiyete dâvet etmeden önce, konak yerine geldiğimde, Müslümanlığı arzulamış ve seni tasdik etmiş bulunuyordum"

"Yahudilikle benim hiç bir ilgim kalmamış ve ona artık ihtiyacım da yoktur Hayber'de de artık ne babam, ne de kardeşim vardır"

"Sen, beni küfürle, İslâmiyetten birini seçmekte serbest bırakıyorsun Allah ve Resûlü, bana âzad edilmemden ve kavmimin yanına dönmemden daha sevgilidir Ben onları tercih ediyorum!"

Resûl-i Ekrem, Hz Safiyye ile Hayber'de gerdeğe girmedi Sibar mevkiine geldiği zaman ise Hz Safiyye bu işe muvafakat etmedi Ancak Hayber'den on iki mil kadar uzaklaştıktan sonra Sahba'da muvafakat etti Peygamberimiz, "Sibar'da konmak istediğim zaman, razı olmamanın sebebi ne idi?" diye sorunca, Hz Safiyye, "Yâ Resûlallah" dedi, "Yahudilerin yakınında sana bir zararın gelebileceğinden korkmuştum Onlardan uzaklaşınca emniyete kavuştum"

Peygamberimiz, onun bu bağlılığından son derece memnun oldu Resûl-i Ekrem, Sahba mevkiinde Hz Safiyye ile kendisine âit çadırda gerdeğe girdi

Peygamber Efendimiz, Hz Safiyye'nin yüzünde bir darbe çürüğü gördü Sebebini sordu Hz Safiyye şöyle izah etti:

"Kinâne bin Rebi" ile evlendiğim ilk gece bir rüyâ görmüştüm Rüyâmda Medine tarafından bir ayın gelip kucağıma düştüğüne şâhid oluyordum Bunu Kinâne'ye anlatınca kızdı ve "Sen ancak Hicaz hükümdarı Muhammed'e varmak istiyorsun!" diyerek yüzüme bir tokat vurdu Onun izi kaldı

Hz Ebû Eyyubel-Ensarî, kılıcını kuşanıp o gece sabaha kadar çadırının etrafında dolaşarak Peygamber Efendimizi beklemişti

Resûl-i Kibriyâ Efendimiz, sabahleyin erken çadırından çıkınca, Hz Ebû Eyyûb tekbir getirdi Peygamber Efendimiz onu elinde kılıç, çadırın yanında görünce, "Yâ Ebâ Eyyûb! Nedir bu halin?" diye sordu

Bütün gece gözü uyku tutmayan fedakâr Sahabî, "Yâ Resûlallah" dedi, "harpte babasını, kardeşini, kocasını, amcasını, akraba ve taallûkatını kaybeden ve henüz yeni Müslüman olan bu kadından sana bir zarar gelebileceğinden korktum da, çadırını bekledim"

Resûl-i Kibriyâ Efendimiz, mübârek tebessümleri arasında, "Allah, seni hayra erdirsin" buyurdu ve arkasından ona şu duâyı yaptı:

"Allah'ım! Beni koruyarak gecelediği gibi, sen de Ebû Eyyûb'u koru!"

Salih SURUÇ

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com