Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
asa, hile, isa, karşı, kurmaları, yahudilerin

Yahudilerin, Hz. İsa (A.S)'A Karşı Hile Kurmaları

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yahudilerin, Hz. İsa (A.S)'A Karşı Hile Kurmaları

Yahudilerin, Hz İsa (as)'a Karşı Hile Kurmaları ve Öldürmeye Teşebbüs Etmeleri:

Yahudilerin ileri gelenleri ile din adamları bir araya gelip toplandılar ve Hz İsa (as)'ın durumu hakkında birbirleriyle istişare ederek:

- 'Doğrusu bu adamın (kendi düşüncemiz doğrultusunda Hz Mûsâ (as)'m getirmiş olduğu ilahi şeriatı tahrif ederek oluşturduğumuz) dinimizi yıkmasından ve insanları (bizim dinimizden kopartarak) kendisine bağlamasından korkuyoruz' dediler Mabed hizmetçilerinin lideri, diğerlerine:

- 'Bir adamın ölmesi, halkın, onun izinden yürümesinden daha hayırlıdır' dedi Bunun üzerine Hz İsa (as)'m öldürülmesi fikrinde anlaştılar

- Roma hükümdarı Kayser adına Yahudileri hükümdarlığı altında bulunduran Romalı Vali Pilatos ekBinti'ye giderek; 'Hz İsa (as)'m, Yahudiler üzerine hükümdar olmayı istediği ve mevcut düzeni devirmek için çalıştığı" şeklinde iddialarda bulunarak valiyi Hz İsa (as)'a karşı kışkırttılar Üstelik valiye söyledikleri bu sözleri çok süslü bir şekilde süsleyerek söylediler Sonunda vali, Hz İsa (as)'ı çarmıha germek ve bu şekilde öldürmek suretiyle ondan kurtulmaya karar verdi O zamanlar, bir kimsenin öldürülmesine karar verildiğinde onu bu şekilde öldürürlerdi

Fakat Hz İsa (as), kavminin kendisiyle ilgili hilesinin farkına vardı Bunun üzerine valinin adamlarından gizlendi Valinin adamlarından hiçbirisi, Hz İsa (as)'i yakalayıp öldürülmek üzere valiye teslim etmek için yerini bulamadılar Havarilerden birisi, valinin adamlarına:

- 'Mesih İsa, eşeğinin üzerinde, Kudüs'e girdi' diye ihbarda bulundu Diğer Havariler ise Hz İsa (as)'ı, temiz bir kalp ile karşıladılar Hz İsa (as), onlara:

- 'Sizden birisi, hem benimle birlikte yiyip-içiyor ve hem de beni (valinin adamlarına) teslim etmeyi istiyor' dedi Daha sonrada onlara vasiyet etmeye başlayarak:

- 'İnsan oğlunun[48] babasına[49] döneceği vakit yaklaşmıştır Ben, sizin benimle gelmeniz mümkün olmayan bir yere gidiyorum Şu vasiyetimi çok iyi tutun: 'Sizinle birlikte bulunmak üzere Peygamber olarak gönderilecek 'Faraklit[50] diye birisi gelecek 'Faraklit', size, hakkın ve doğruluğun Özünü getirdiğinde beni de size haber verecektir Bunları, size, zamanı gelince hatır laya siniz diye söylüyorum Yine ben size şunu da söylüyorum ki; ben Rabbime döneceğim (Size uymanızı vasiyet ettiğim) o Peygamber gelecek ve sizi topluca doğru yola sevk edecek Geçmişe ait haberler verip benden Övgüyle size bahsedecek Artık kısa bir müddet sonra beni göremeyeceksiniz' dedi Daha sonrada gözlerini semaya dikerek:

- 'Vakit geldi' dedi (Sonrada Allah'a hitaben 'Ben seni dünyada yücelttim Bana emretmiş olduğun görevi de tamamladım' dedi

Hz İsa (as), Havarileri ile birlikte içerisinde kendisinin ve Havarilerin bir araya geldiği yere gittiler Fakat Havarilerden Yehûza el-Esharyotî denilen hain bir adam vardı Bu, Hz İsa (as)'ın 'sizden biriniz, hem benimle birlikte yiyip-içiyor ve hem de beni (valinin adamlarına) teslim etmeyi istiyor' diye işaret ettiği Havarilerinden münafık olan birisi idi Bu adam, Hz İsa (as)'ın saklandığı yeri biliyordu Hz İsa (as)'ı yakalayıp öldürmek isteyen valinin adamlarını görünce 30 dirhem karşılığında onun saklandığı yeri onlara gösterdi Hz Isa (as)'m saklandığı yere girdikleri zaman, Allah, bu hain Yehûza el-Esharyotî'yi Hz İsa (as)'m şekline çevirdi Bunun üzerine valinin adamları, onu, Hz İsa (as) zannettiklerinden dolayı onu yakaladılar ve çarmıha germek suretiyle onu Öldürdüler Yüce Allah ise Hz İsa (as)'ı kendi katma yükseltti

Nitekim Yüce Allah bu olayı şöyle anlatmaktadır:

"Oysa onlar, İsa 'yi öldürmediler ve çarmıha geremediler Fakat (İsa 'nın havarilerinden münafık olan hain birisi) onlara (İsa 'nın) benzer(i olarak) gösterildi İsa ('nın ölüp-Ölmedigi hakkında) ihtilafa düşenler ondan yana şüphe içindedirler Bu hususta, onların bilgileri yoktur Onlar ancak (bu konuda) zanna dayanmaktadırlar Onu gerçekten öldürememişlerdir Bilakis Allah, onu, 'kendi katma'yükseltmiştir " (Nisa- 4/157-158)[51]

Yüce Allah, Hz İsa (as)'ı kendi katına yükselttiğinde o 33 yaşındaydı Buna göre Hz İsa (as)'ın İsrail oğullarını davet ettiği müddet 3 sene idi Çünkü Hz İsa (as), 30 yaşındayken İsrail oğullarına Peygamber olarak gönderilmişti[52] Allah'ın salât ve selâmı onun üzerine olsun [53]

[48] Bununla kendini kastediyor, (ç)

[49] Bununla ise Allah'ı kastediyor (Hıristiyanlıkta Allah'tan daha ziyade "baba" ' olarak bahsedilmektedir Dört İncil'de çeşidi vesilelerle Hz İsa (as)'ın 150 defa baba" kelimesini kullandığı belirtilrrekte, kelimenin Ahd-i Cedid'dc 300 kez geçı görülmektedir) (ç)

[50] Faraklit, Hz İsa (as)'m müjdelediği peygamberdir Faraklit, Yüce Alah'm; Benden sonra ismi Ahmed olan bir peygamberin geleceğini müjd;leyen"(Saif:") ayetinde geçen Ahmed kelimesinin Yunanca'daki karşılığıdır Bu inüjdefeme, Peygamber efendimizin gönderileceğini kesinleştirmektedir Hz İsa (as)'ın 'insan oğlunun, babasına döneceği vakit yaklaşmıştır' sözü ise Hıristiyan&nn, Hz İsa (as)'m "Allah'ın oğlu" olduğu iddiasna dayanmaktadır Halbuki Allah, zalimlerin bu büyük iddialarından uzaktır

[51] Benzeri bir ayet için bkz: Al-i İmrân: 3/54 (ç)

[52] İbn Kesîr, el- Bidaye, 2/95

[53] Muhammed Ali Sâbûnî, Peygamberler Tarihî, Ahsen Yayınları: 472-475

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com