Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
musa, ölümü

Hz. Mûsâ (A.S) 'İn Ölümü:

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hz. Mûsâ (A.S) 'İn Ölümü:

Hz Mûsâ (as) 'in Ölümü:

Hz Mûsâ kelimullah (as), Tih çölünde kardeşi Hz Hanından sonra ölmüştür

Hz Mûsâ (as ), İsrailoğullarmı; Allah'ın, kendilerini savaşmakla emrettiği kutsal şehre sokamadı Fakat bu kutsal şehre, İsrailoğullarmı, Yuşa b Nun soktuBu konuya daha önce değinmiştikBu sebeble de bu konuyu tekrar anlatmaya gerek yoktur

Hz Mûsâ (as) öldüğünde, 120 yaşında idi

Buhârî'nin, Hz Mûsâ (as)'m ölümüyle ilgili rivayet ettiği hadiste deniyor ki: "Ölüm meleği, Musa'nın canını almak için onun yanma gelmişti Mûsâ, ölüm meleğine şiddetli bir şekilde "baktı Bunun üzerine ölüm meleği, (onun bu bakışından) korktu ve gözü karardı Daha sonra Yüce Allah'a:

- Ey Rabbim! Sen beni öyle bir kuluna gönderdin ki, o kulun, ölmek istemiyor' diye dua etti

Daha sonra Yüce Allah, ölüm meleğini üzerinden o hali kaldırdı Onu tekrar Musa'nın (canını alması için) görevlendirip ona:

- Musa'ya tekrar dön de ona:'elini bir sığırın sırtına koymasını ve elinin, sığırın sırtındaki tüylerden ne kadarmı kapsıyorsa, o her bir tüye karşılık ona bir yıl ömür verileceğini söyle!' dedi Ölüm meleği, Musa'nın yanma varıp Allah'ın , kendisi hakkında ne buyurduğunu ona söyledi Mûsâ, bu ilahi mesajı duyunca:

- Ey Rabbim! Bu kadar yıl yaşadıktan sonra ne olacağım?' diye sordu Allah'ta:

- (Müddet bittiğinde,) öleceksin' buyurdu Bunun üzerine Mûsâ:

- Öyleyse ölüm şimdi gelsin' deyip Allah'tan; bir taş atımı mesafeye kadar kendisini kutsal şehir (Kudüs)'e yaklaştırmasını (ve orada ölüp oraya gömülmesini) diledi

(Hadisin ravisi) Ebu Hureyre der ki: "Resulullah (sav) sözüne devamla şöyle buyurdu:

'Eğer ben, Musa'nın gömüldüğü yerde sizinle birlikte bu-lunsaydım, onun mezarının, yol kenarında ve kızıl bir kum tepesinin yanında bulunduğunu sizlere mutlaka gösterirdim[93]

Allah'ın salât ve selâmı, Hz Musa'nın üzerine olsun

Amin [94]

[93] Buhârî, Cenaiz 69, Enbiyâ 31; Müslim, Fezail 157,158; Nesai, Cenaiz 121; Müsned: 2/7, 269 315, 351, 513, 533 (ç)

[94] Muhammed Ali Sâbûnî, Peygamberler Tarihî, Ahsen Yayınları: 442-443

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com