Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arasındaki, deneme, fark, ile, makale

Deneme İle Makale Arasındaki Fark

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Makale Ve Deneme Arasındaki Farklar Nelerdir

1KAYNAK

Denemede de konu sınırlaması yoktur; her konuda deneme de makale de yazılabilir

Makalede ortaya atılan düşünce iddia ya da görüş, kanıtlara dayanır Denemede ise kişisel düşüncelere yer verilir, yorum ve bakış açısıyla desteklenir, ispat yoktur

Makalede düşünce kesin bir sonuca bağlanır Denemede ise böyle bir zorunluluk yoktur, ucu açıktır, isteyen istediğini alır

Makalenin üslup ve anlatımı ciddi, kurallı ve ağırbaşlıdır Denemenin üslubu yazarına göre değişir bu da denemeyi daha rahat bir tür haline getirmiştir

Makalede söz oyunlarına yer verilmez, açık ve anlaşılır bir anlatımı vardır Deneme yazarı ise konusuna uygun ola-rak söz sanatlarına ve anlam oyunlarına yer verebilir Denemede dilin doğru ve güzel kullanımı çok önemlidir

2KAYNAK

Makale ile Deneme Arasındaki Fark

Denemeci özgürce seçtiği bir konu üzerinde kişisel görüşlerini okurlarıyla dostça paylaşırken okuyucuyu düşündürme amacı taşır Yazınsal bir dil kullanarak toplumun geneline hitap eder

Makaleci ise öğretmeyi, bilgilendirmeyi amaçladığı için bilimsel belge, anket ve istatistikler gibi verilerle savını kanıtlama yoluna gider Bilimsel ve terimsel bir dil kullanarak konuyla doğrudan ilgisi olan sınırlı bir okura seslenir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-28-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Maddeler Halinde Deneme İle Makale Arasındaki Farklar

1-Makalede ortaya atılan düşünce iddia ya da görüş, kanıtlara dayanır Denemede ise konu kişisel düşünceler, yorum ve bakış açısıyla desteklenir

2-Makalede düşünce kesin bir sonuca bağlanır Denemede ise böyle bir zorunluluk yoktur

3-Makalenin üslup ve anlatımı ciddi, kurallı ve ağırbaşlıdır Denemenin üslubu yazarına göre değişir

4-Makalede söz oyunlarına yer verilmez, açık ve anlaşılır bir anlatımı vardır Deneme yazarı ise konusuna uygun ola-rak söz sanatlarına ve anlam oyunlarına yer verebilir Denemede dilin doğru ve güzel kullanımı çok önemlidir

5-Makalede de denemede de konu sınırlaması yoktur; her konuda deneme de makale de yazılabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com