Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
geleneksel, nelerdir, sanatları, türk

Geleneksel Türk El Sanatları Nelerdir

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Geleneksel Türk El Sanatları Nelerdir

Geleneksel Türk El Sanatları Hakkında Bilgi
Geleneksel Türk Sanatları Nelerdir

Geleneksel Türk El Sanatları
Türk kültürünün bir kısmını meydana getiren sanat ve sanat uslupları Geleneksel Türk sanatlarının bir kısmı İslam öncesi dönemden kaynaklanır Bir kısmı ise İslam ile birlikte gelişmiştirBu sanatların başında Minyatür gelmektedir

Geleneksel Türk El Sanatları El sanatları bir ülkenin kültürel kişiliğinin en canlı ve anlamlı belgeleridir Anadolu'da yaşamış pek çok uygarlığın kültürü, Türkler'in yerleşmesinden sonra yeni bir sentez içinde varlıklarını sürdürmüşlerdir Bu nedenle Türk el sanatlarının kökleri çok eskilere dayanmakta kültürel açıdan önem taşımaktadır Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının, resmi ve özel kuruluşların ve ilgili kişilerin desteği ile günümüze kadar ulaşan

Başlıca Türk El sanatları
Dokuma Sanatları (Kumaş, Halı, Kilim, Cicim, Sumak, Keçe)
İşleme Sanatları (İğne, Sim)
Örgü İşleri (Oya ve Dantel, Boncuk, Tığ, Mekik) Maden Sanatı (Kuyumculuk, Cam Sanatı)
Ağaç İşleri Sanatı Hammaddesi Taş olan El Sanatları (Oltu, Mermer, Lületaşı)
Dekoratif Yapma Bebek; Deri Sanatları

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com