Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bölgesinin, dağları, isimleri, karadeniz, nehirleri, ovaları

Karadeniz Bölgesinin Nehirleri Dağları Ovaları İsimleri

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Karadeniz Bölgesinin Nehirleri Dağları Ovaları İsimleri

Karadeniz Bölgesinin Dağları Ovaları Nehirleri nelerdir

Karadeniz Bölgesinin Dağları

Karadeniz Bölgesinin Ovaları

Karadeniz Bölgesinin Nehirleri

Karadeniz Bölgesinin Dağları Ovaları Nehirleri

Karadeniz Bölgesi Dağları

Bölgenin yeryüzü şekillerini III Jeolojik Devir'de Alp kıvrımları sonucu oluşan doğu-batı yönündeki Kuzey Anadolu Dağları oluşturur Dağlar kıyıya paralel uzandığı için bölgede boyuna kıyıözellikleri görülür, seld alanı dar, doğal limanlar az ve falezler yaygındır Ayrıca deniz etkisi iç kesimlere ulaşamaz ve kıyı ile iç kesimler arası ulaşım zordur Bölge engebeli olduğu için, tarım alanları parçalı ve dardır

Doğu Karadeniz’de ise dağlar iki sıra halinde uzanır bölgenin en yüksek dağları bu bölümdedir Rize, Giresun, Kaçkar, Çimen, Kop, Mescit, Yalnızçam, Canik, Küre, Ilgaz, Köroğlu, Bolu ve Akçakoca dağları kıyıya paralel olarak uzanır

Kıyı ile iç kesim arasında ulaşım zordur Dolayısıyla ulaşımda geçitler kullanılır (Kop ve Zigana gibi)

Karadeniz Bölgesi'nin Dağları:

Rize Dağları

Giresun Dağları

Kaçkar Dağları

Çimen Dağları

Kop Dağları

Mescit Dağları

Yalnızçam Dağları

Canik Dağları

Küre Dağları

Ilgaz Dağları

Köroğlu Dağları

Bolu Dağları

Akçakoca Dağları

Bölgenin en geniş kıyı ovaları çarşamba ve bafra delta ovalarıdır iç kesimlerde suluova, taşova, turhal, merzifon, tosya, boyabat gibi çöküntü ovaları yer alır bu çöküntü ovaları türkiye’nin en aktif deprem bölgeleridir

Bölgenin en geniş kıyı ovaları

Çarşamba

Bafra

İç kesimlerde ;

Suluova,

Taşova,

Turhal,

Merzifon,

Tosya,

Boyabat

Karadeniz Bölgesi Nehirleri

Akarsu bakımından Türkiye'nin en zengin bölgesidir Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak ve dünyanın en hızlı akan ve en derin nehirlerinden biri olan Çoruh Karadeniz Bölge'mizdedir

Karadeniz Bölgesi nehirlerinin önemli bir özelliği çok sayıda kola sahip olmalarıdır Karadeniz Bölgesi ırmaklarının çok sayıda; dere veya çay olarak adlandırılan kolu vardır Eskişehir'den geçen Porsuk Çayı da Sakarya Irmağı'nın kollarından biridir

Karadeniz Bölgesi'nin Nehirleri:

Kızılırmak - Başlıca kolları; Delice Irmağı - Devrez - Gökırmak

Yeşilırmak - En büyük kolu; Kelkit Çayı

Sakarya - Başlıca Kolları; Porsuk Çayı - Ankara Çayı

Çoruh - Çok sayıda kolu vardır

Filyos Çayı

Bartın Çayı

Harşit Çayı

Çoruh Nehri, Türkiye sınırları içinde, Artvin'de doğup, sınırlarımız dışında Batum'dan Karadeniz'e dökülmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com