Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adıyamanın, akarsuları, nehirleri

Adıyamanın Akarsuları Ve Nehirleri

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Adıyamanın Akarsuları Ve Nehirleri

Adıyamanın Akarsuları nelerdir

Adıyaman ilinin Akarsuları

Adıyamanda bulunun akarsular

Adıyamanın Akarsuları

Fırat Nehri:

İlin en önemli akarsuyu-dur Şanlıurfa ve Diyarbakır illeri ile sınırı oluşturur İl içindeki uzunluğu 180 km dir Kâhta, Kalburcu ve Göksu Çayları nehrin başlıca kollarıdır

Kahta Çayı:

Çelikhan yöresindeki Bulam, Abdülharap ve Recep sularını toplayıp Cendere Köprüsünden geçtikten sonra Eski Kahta ve Alut Arazisinde biriken dağ sularını da alarak Fırat Nehri’ne karışır (455 km)

Göksu Çayı:

Kahramanmaraş ili sınırlarından çıkar Erkenek, Tutve Akdere civarından geçer Sofraz suyunu da aldıktan sonra Gümüşkaya’nın batısında Fırat Nehrine karışır İI sınırlan içindeki uzunluğu 90 km ‘dir

Sofraz Çayı:

Besni ilçesi Toklu Köyü civarından çıkar Hacıhalil Köyü yakınlarında Keysun Suyu’nu alarak Akdere civarında Göksu Çayı’na karışır İl sınırları içindeki uzunluğu 51 km’dir

Ziyaret Çayı:

Kaynağını Cebel ve Zey Köyleri sularından alarak ipekli Köyü civarında Atatürk Barajı Gölü’ne karışır

Adıyaman ilinin önemli sayılabicak diğer akarsuları ise şunlardır:

Çakal Çayı (375 km) Kalburcu Çayı, Eğriçay (32 km}, Besni Akdere Çayı (59 km) Keysun Çayı (45 km), Birimşe Çayı (35 km), Şepker Çayı, Çat Deresi, Gürlevik Deresi ve Halya Deresi (41 km)

netten alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com