Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adıyamanın, geçim, kaynağı, sanayi, yapısı

Adıyamanın Geçim Kaynağı Ve Sanayi Yapısı

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Adıyamanın Geçim Kaynağı Ve Sanayi Yapısı

Adıyamanın Geçim Kaynakları

Adıyamanın Geçim Kaynağı ve sanayi yapısı

Adıyaman ilinin geçim kaynağı sanayi yapısı ve gelişimiyle ilgili tüm bilgiler

Adıyaman da Sanayi, 1967 Yılında Faaliyete giren ve devlet kuruluşu olan Sümerbank (Pamuklu Sanayi İşletmesi ) la başlamıştır Daha sonra yine Devlet Kuruluşu olan Süt, Çimento Fabrikaları ile Sanayi gelişme göstermiştir 1988 yılına kadar sanayileşme konusunda ciddi bir gelişme olmaz Ancak bu tarihten sonra ülkemiz ekonomisindeki sanayileşme çabaları ve sanayinin teşvik edilmesi sonucu yatırımların hızlandığı gözlenmiştir yöresel ihtiyaçların sonucu olarak tarıma dayalı un ve tekstil fabrikalarının sayısı hızla artış göstermiştir

Adıyaman sanayii çoğu orta ve küçük işletme ölçeğinde toplam 90 adet işletmeden oluşmaktadır Bu işletmelerin çoğunluğu tarıma dayalı sanayi dallarında faaliyet göstermektedirler Bu işletmelerde istihdam edilen işçi sayısı ise toplam 5053 kişidir Yani bir işletmede çalışan işçi sayısı ortalama 56 kişidir

* Sanayi Sektörleri

o Tekstil Sanayi

o Gıda Sektörü

o Kimya Sanayi

o Makine Sanayi

o Ağaç - Plastik

o Toprak - Maden Sektörü

* Yatırım Teşvikleri

o Yıllara göre yatırım teşvik kredi tutarları

o Yatırım Teşvik Belgeli işletmelerin sektörel dağılımları ve Kredi tutarları

o Adıyaman'da Yatırımlara ve Kobilere Tanınan Teşvik Unsurları

* Yatırım Alanları

* Yatırımda Devlet Desteği

* Organize Sanayi Bölgesi

* Küçük Sanayi Sitesi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com