Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayın, dünyanın, hareketleri, nelerdir

Dünyanın Ve Ayın Hareketleri Nelerdir

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dünyanın Ve Ayın Hareketleri Nelerdir

Dünyanın hareketleri

Ayın hareketleri

dünyanın günlük hareketleri

DÜNYANIN HAREKETLERİ

1) Dünya'nın Kendi Etrafındaki Hareketi

• Batıdan doğuya doğru döner

• Gece ve gündüz oluşur

• Bir dönüşü 24 saatte (1 günde) tamamlar

• Güneş ışığının alındığı zaman aralığına gündüz, güneş ışığının alınmadığı zaman aralığına gece denir

• Ekvatorda gece ve gündüz süreleri her zaman eşittir

• Ekvatordan uzaklaştıkça gece, gündüz süreleri değişir

• Güneş ışınlarının dik veya eğik gelmesi gece - gündüz sürelerini değiştirir

• 21 Mart - 23 Eylül tarihlerinde Dünya'nın her yerinde gece gündüz süreleri eşittir En uzun gece 21 Aralık, en uzun gün ise 21 Hazirandır

2) Dünya'nın Güneş Etrafındaki Hareketi

• Batıdan doğuya döner

• Mevsimler oluşur

• Bir dönüşü 365 gün 6 saatte (1 yılda) tamamlar

• Güneş ışınlarının dik geldiği yerlerde yaz, eğik geldiği yerlerde kış yaşanır

• Kuzey Yarım Küre'de yaz mevsimi yaşanırken, Güney Yarım Küre'de kış mevsimi yaşanır

• Kuzey Yarım Kürede ilkbahar mevsimi yaşanırken, Güney Yarım Küre'de Sonbahar mevsimi yaşanır

AY'IN HAREKETLERİ

1) Kendi etrafında dönüşü

2) Dünya etrafında dönüşü

3) Dünya ile birlikte Güneş etrafında dönüşü

Ay'ın kendi ekseni ve Dünya etrafında dönüş süresi eşittir (29, 5 gün) Bu sebeple Dünya'dan Ay'ın hep aynı yüzü görülür

* Ay kendi ve Dünya etrafında batıdan doğuya doğru döner

* Ay kendi etrafında yavaş, Dünya etrafında hızlı döner

AY'IN EVRELERİ

• Ay'ın görünen değişik şekillerine Ay'ın evreleri denir Ay'ın Dünya etrafında dönmesi sonucu meydana gelir

1) YENİ AY: Ay, Dünya ile Güneş arasındadır Ay'ın karanlık yüzünün Dünya'ya baktığı evredir

2) İLK DÖRDÜN: Yeni Ay evresinden yaklaşık 1 hafta sonra oluşur Ay'ın Dünya'ya bakan yüzünün sağ yarısı aydınlık görünür

3) DOLUNAY: İlk dördün evresinden bir hafta sonra oluşur Dünya'ya bakan yüzünün tamamı aydınlık görünür

4) SON DÖRDÜN: Dolunay evresinden yaklaşık bir hafta sonra oluşur Ay'ın Dünya'ya bakan yüzünün sol yarısı aydınlık görülür

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com