Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cennete, düzgün, girebilecek, hristiyanlar, yaşayan

Düzgün Yaşayan Hristiyanlar Cennete Girebilecek Mi?

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Düzgün Yaşayan Hristiyanlar Cennete Girebilecek Mi?

Düzgün yaşayan hristiyanlar cennete girebilecek mi? Mumine Sitesi
SORU: Hocam yurt dışında yaşayan bir kişiyim Bulunduğum yerde gerçekten ahlakıyla düzgün yaşayışıyla ve insanlığıyla takdir ettiğim hristiyanlar var Bir hanım toplantısında hoca hanım, müslüman ve mümin olmadıkları halde bu düzgün ahlakı ve yaşayışı sürdüren dindar hristiyanlarin da cennete girebilme ihtimallerinin olduğunu söyledi Bu sözlerini de Müminun Suresi’nin 102 ve 103 ayetlerine dayandırdı Doğrusu ne diyeceğimi bilemedim ayetlerle karşıma çıkılınca Ben biliyorum Allah bir Rasulu hak demedikçe kalbinle de bunu tasdik etmedikçe cennete giremezsin Ama siz ne dersinizz? Lütfen Allah rızası için yardımcı olurmusunuz? Allah razı olsun sizden İnternet üzerinden bütün pazar derslerinizi yazılarınızı ve sohbetlerinizi takip ediyorum Bir gün dünya gözüyle görüşebilmek dileğiyle Allah’ın selamı ve mağfireti üzerinize olsun Vereceğiniz cevapta bu tür insanların karşısında durabileceğim sağlam deliller ayet ve hadisler olursa beni ihya edersiniz Allaha emanet olunuz

CEVAP:Önce şu illetten uzak duralım: Birilerini ezmek, üstün çıkmak için ilim öğrenmek bizde yoktur Biz, dinimizi üstün çıkarmak için ilim sahibi oluruz, o ilmi kullanırızResulullah sallallahu aleyhi ve sellemin bisetinden sonra yaşayan bütün insanların ona iman etmek zorunda olduğu, ona iman etmeyenlerin cennete girmek için gerekli şartları oluşturmayacağı, diğer peygamberlere iman etmenin kurtuluş olmadığı hatta sadece Allah’a iman ediyor olmanın da kurtarmayacağı bilinen bir hakikattir Bu konuda ilmine itibar edilen hiç bir âlimin aykırı bir görüşü yoktur Son yıllarda ortaya çıkan sözünü ettiğiniz görüşün iki nedene dayandığını düşünüyorum Birincisi, mü’min olmayanların elinde din öğrenen ve ilim adamı kimliği kazanan kişilerin kaptıkları mikrobu saçmalarıdır İkincisi de, Müslümanların dışındaki mercilerle iyi ilişkiler içinde olmak isteyen ve büyük ihtimalle de bu ilişkileri dine hizmet için kullanacağını hesaplayan iyi düşünceli mü’minlerin yaptığı hesaptan kaynaklanan görüşlerdir: Bunların söylediklerine inandıklarını zannetmiyorum Dışa karşı böyle konuşup zaman ve fırsat kazanmaya çalışıyorlardır Ama birinci grubun söylediklerine inandıkları kanaati ağır basıyor Allah nefislerimize uymaktan bizi muhafaza buyursunGerek kitabımız Kur’an ve gerekse onlarca hadis bu hakikati beyan eder Herhangi bir mealden ve hadis kitabından İslam, İman maddelerini araştırırsanız bunu gayet açık bir beyanla görürsünüz Allah yardımcımız olsun

Nureddin Yıldız

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com