Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ameliyat, hazırlık, öncesi

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Ameliyat öncesinde yapılması gerekenler hakkında önemli bilgileri sizler için derlemiş olduğumu yazımızda bulabilirsiniz Ameliyat öncesinde yapmanız gerekenleri öğrenerek daha başarılı bir ameliyat geçirmenize katkıda bulunabilirsiniz

Hastalıkların tedavisinde cerrahi yöntemler (ameliyat) uzun yıllardan beri uygulanmaktadır Örneğin kanser hastalığının bilinen en eski tedavi yöntemi cerrahi girişimlerdir Buna ek olarak kanser hastalığının evresi veya tanısı içinde zaman zaman cerrahi girişimlere ihtiyaç olabilir Günümüzdeki modern teknolojik imkanlarla birlikte cerrahi girişimler başarı ile fazla fonksiyon kaybına neden olmaksızın yapılabilmektedir

Bir çok iyi huylu tümör ve kanser hastası için tam şifa cerrahi yöntemlerle sağlanmaktadır Kalın bağırsak hastalıkları da bunlardan birini oluşturur Kalın bağırsağın iyi huylu hastalıklarında ve kanserinde cerrahi girişim ile tam şifa elde etmek mümkündür
AMELİYAT ÖNCESİ DOKTORUNUZA SORMANIZ GEREKEN SORULAR NELERDİR ?

Hastalığınız ve tedavisi hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız hastalığınızla o kadar iyi başa çıkarsınız Bu nedenle ameliyat kararını verirken doktorunuza aşağıdaki soruları mutlaka sorunuz ?

1 Hangi nedenle ameliyat olmanız gerekiyor ?

2 Ameliyatın başarı şansı nedir?

3 Başka tedavi yöntemleri var mı ? Varsa neler ?

4 Ameliyat olmazsam sonuç ne olur ?

5 Ameliyata karar verirsem ne tip bir müdahale yapılacak ?

6 Mevcut hastalığım dışında benim bünyem bu ameliyat ve anesteziyi (narkoz) kaldırabilecek mi ?

7 Ameliyatın riskleri ve hayatı tehdid eden yan etkileri nelerdir ?

8 Ameliyat sırasında kan ve kan ürünleri vermeniz gerekecek mi ?

9 Bu tip ameliyatlardan kaç tane yaptınız ve başarı oranınız nedir?

10 Ameliyat benim sağlığımı ve yaşam kalitemi nasıl düzeltecek ?

11 Hastanede ne kadar süre yatmam gerekiyor ?

12 Ameliyatın hemen sonrasında beni ne gibi olaylar bekliyor ?

13 Normal aktiviteme ne zaman dönebileceğim?

14 Ameliyatın yaşamında nasıl bir etkisi olacak ?

15 Ameliyat olmadan bunları düşünebilecek zamanım var mı ?

16 Bu hastalık ve ameliyatım ile ilgili olarak bilgi almak için ikinci bir doktora danışmam gerekir mi ?

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com