Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
beslenmede, dikkat, edilmesi, gerekenler

Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beslenme bir çok insanın dikkat etmesi gereken hususlardan birisidir Çünkü beslenme sağlık getireceği gibi bereberinde hastalıkta getirebiliyor Beslenmede hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili yaptığım araştırmayı okuyarak önemli bilgilere sahip olabilirsiniz

Turhan, gıdaları tüketirken resmi olarak kontrol edilen ve onaylanan gıda ürünlerini tüketmek gerektiğini belirtti Gıda alırken bunun yanı sıra son tüketim tarihine bakılması gerektiğini ifade eden Turhan, "Yani gıdaların etiketini okumalıyız
Gıdaların etiketlerinin okunması, gıda mühendisleri başta olmak üzere sektör içinde bulunan kişiler tarafından dikkat edilen bir konu, ancak tüketicilerde etiket okumanın yaygınlaştığını sanmıyorum Ancak tüketici, eskiye göre daha dikkatli Ayrıca gıda satın alırken markalı ürünlere ve marka güvencesine dikkat etmek gerekiyor Kişisel olarak ben, açık beyaz peynir ve açık süt satın almıyorum Süt ve süt ürünlerini tercih ederken firmalar arasındaki kalite düşüklüğü nedeniyle daha seçici davranıyorum Büyük markalarda hijyen temizliği, gıda içeriği gibi hususlara dikkat ediliyor Büyük marka ürünü tercih etmek, daha iyi besin alma garantisi veriyor" dedi

Gıda tüketiminde kalitenin farklı bir kavram olduğunu kaydeden Turhan, "Her müşteri kesimine hitap eden bir kalite vardır
Ama gıdanın güvenilir olması çok önemli Marka güvenilirlilik için iyi bir göstergedir Markalı ürünlerin güvenirliliği artar, ancak 'Markasız ürünler güvenilir değildir' diyemeyiz, markasız ürünler risk taşırlar Markalı ürünlerde sorun yaşadığınız zaman ürün takibi şansınız var Markasız ürünler için bu geçerli değil Kalite yanlış kullanılıyor, 'Kalitesi düşük olan gıda kötüdür' yargısı yanlıştır Çünkü bu ürünlerin müşteri grubu farklıdır" diye konuştu

Zehirli atıkların karıştığı bölgelerde yetiştirilen gıdaların ve beslenen hayvanların, atık eğer kanserojen ise tüketim sonrası kısa ve uzun vadede insan sağlığına yönelik olumsuz etkileri olacağını da belirten Turhan, genetiği değiştirilmiş gıdalara yönelik de açıklamalarda bulundu Turhan, "A'dan Z'ye her ürün genetiği değiştirilmiş olabilir 'Türkiye'de genetiği değiştirilmiş ürün var' deniliyor ama genetiği değiştirilmiş ürünü bakarak anlamamız mümkün değildir Türkiye'de genetiği değiştirilmiş ürün yasası henüz oluşturulmamıştır Örneğin İsrail'de üretilen dikdörtgen şeklindeki karpuz, genetiği değiştirilmiş üründür Avrupa Birliği ülkelerinde, bu ürünler sağlık onayı alındıktan sonra piyasaya sürülüyor AB çok az genetiği değiştirilmiş ürüne izin veriyor" şeklinde konuştu

Türkiye'nin gıda sektöründeki durumunu da değerlendiren MEÜ Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof Dr Mahir Turhan, örnek olarak işlenmiş gıdaları gösterdi Türkiye'de işlenmiş ürün çeşidinin, gelişmiş ülkelerdeki ürün çeşidine göre çok az olduğunu ifade eden Prof Dr Turhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gelişmiş ülkelerdeki tüketim alışkanlığı Türkiye'de yok Türkiye'de kışın dondurma tüketimi yaygın değildir Örneğin Amerika'da insanlar kış mevsiminde sanki yaz mevsimi yaşanıyormuş gibi dondurma tüketiyorlar Amerika'da sporcu içecekleri çok yaygındır Türkiye'de ise bu içecekler sadece bazı insanlar tarafından satın alınıyor Gelişmiş ülkelerde gıdaların işlenme yöntemleri de çok farklıdır Buna dayalı olarak altyapı, makine sanayi ve satış zinciri de gelişmiştir Türkiye'de birçok tropik meyveyi bulamayız Gelişmiş ülkelerde de yetişmemesine rağmen, tropik meyveler ithal ediliyor Yine tüketime hazır gıdalar Türkiye'de çok az satılmaktadır Amerika'da yemek için ya da pişirilmeye hazır gıdalarla yemeğinizi hemen yiyebilirsiniz Mikrodalga fırın çok yaygınlaşmıştır, mikrodalga fırında pişirmek için fiyatı da uygun olan özel yiyecekler var Örneğin, dondurulmuş ıspanak alınca yıkamanıza gerek kalmaz Gıda sektöründe almamız gereken çok yol var Bu durum gelişmişlikle ilgili değil, düşünce yapısındaki değişiklikle aşılacak bir şeydir Örneğin Türkiye'de yaşam koşulları insanları hazır gıdaya yöneltiyor Eskiden evlerde salça yapılırdı, şimdi evlerde salça yapımı azaldı ya da hiç yapılmıyor

Az da olsa kış mevsiminde süper marketlerde dondurma satılıyor ama yaygın değil Ürün tanıtımının yapılması gerekiyor

Türkiye'de 50 yaşın üstündeki insanlar hamburger ve kola tüketimini tercih etmezler Yemekte su içmeyi tercih ederler 20 yaş ve altı ciddi şekilde kola içiyor Tüketim alışkanlığının değişmesinde tanıtım ve pazarlama çok önemli Örneğin ayran, çok yararlı bir içecek olmasına rağmen bugün yaygınlığını kaybetti Diğer içecekler ayranın yerini aldı Teknolojik olarak ele alırsak, makine ekipmanımız birçok gıda çeşidini yapmaya uygun değildir Bu, altyapıdan kaynaklı bir durumdur Gelişmeye karşı duramazsınız Verimli toprakların tarım dışında kullanılmaması gerekir Türkiye, gıda alanında kendi kendine yeten sayılı ülkelerden biridir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com