Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
batı, çınarı

Batı Çınarı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Batı Çınarı

Batı Çınarı bitkisi - Batı Çınarı hakkinda bilgiler

Batı çınarı (Platanus occidentalis), Amerika çınarı olarak da bilinir, çınargiller (Platanaceae) familyasından anavatanı Kuzey Amerika olan bir çınar türü

30-40 m boyunda uzun ve dolgun gövdeli, yuvarlak tepeli bir ağaçtır Kabuk gri-beyaz renktedir, levhalar halinde kavlar dökülür 10-20 cm genişliğindeki yaprak çoğunlukla 3 bazen 5 lopludur Loplar derin değildir Tabanı yüksekliğinden fazla olan bir üçgen şeklindeki bu lopların kenarları çok kaba dişli veya düzgündür Yaprağın dip tarafı düz veya yürek biçimindedir Alt yüzü taze iken tüylüdür Olgun yapraklarda ise yalnız damar boyunca tüy vardır Mürekkep meyve çoğunlıkla teker teker, ender olarak ta ikisi bir arada görülür

Bilimsel sınıflandırma

Alem: Plantae (Bitkiler)

Bölüm: Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)

Sınıf: Magnoliopsida (İki çenekliler)

Takım: Proteales

Familya: Platanaceae (Çınargiller)

Cins: Platanus (Çınar)

Tür: P occidentalis

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com