Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
göknarı, uludağ

Uludağ Göknarı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Uludağ Göknarı

Uludağ Göknarı - Çamgiller - Abies nordmanniana subsp bornmulleriana

Uludağ göknarı (Abies nordmanniana subsp bornmulleriana), çamgiller (Pinaceae) familyasından 30-40 metre boylanabilen, bir göknar alt türü

Morfolojik özellikleri

Piramidal gelişme gösterir, tepeden, tabana kadar çok sık dallıdır Gövde kabuğu gridir Alt dallar yanlara doğru yatay uzanır Yan sürgünlerin ucundaki tomurcuklar reçinelidir İğne yaprakları 2-3,5 cm boyunda, parlak koyu yeşil, uç kısımları hafif oyukludur Yaprakların alt yüzündeki iki adet belirgin, gümüşî renkli stoma bandı, aynı zamanda yapraklarının üst yüzeyinde de görülür

Ortalama 15-16 cm boyunda ve 5 cm çapında kırmızı-kahverengi kozalakları vardır Dallar üzerinde dik duran kozalakların dış pulları, iç pullarından daha uzundur ve bol reçinelidir Dış pullar sivri bir uçla sonuçlanır ve geriye doğru kıvrıktır

Ekolojik istekleri

Toprak ve rutubet istekleri fazladır, ışık istekleri azdır, gölgeye dayanıklıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com