Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çiçeği, kuyruğu, tilki

Tilki Kuyruğu Çiçeği

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tilki Kuyruğu Çiçeği

Tilki Kuyruğu - Çiçek Çeşitleri - Çiçek Irkları

Horozibiğigiller familyasındandır Anayurdu Uzakdoğu’nun tropikal ve astropikal bölgeleri olan Amaranthus cinsi bitkilerin 50 dolayında türü, dünyanın tüm tropikal ve astropikal bölgeleri ile ülkemizde yetişmektedir Bu cinsin bilimsel adında bulunan Amaranthus sözcüğü, Eski Yunanca’da ‘Bir tür hayali, solmayan çiçek’ anlamına gelir Bu da, tilkikuyruğu bitkilerinin çiçeklerinin, solmadan uzun süre dayanması ve solmuş çiçeklerinin bile renklerini uzun süreler koruması olgularını düşündürür Tilkikuyrukları 80100 cm kadar boylanabilen yarı dayanıklı biryıllık otsu bitkilerdir

Yeşil ya da kırmızı renkli yaprakları vardır Üstelik bazı türlerinin yapraklarında yeşil, sarı ve kırmızı renkler bir arada görülür Tilkikuyruğu bitkilerinin yaz aylarında sarkık uzun püsküller halinde açan çiçekleri de parlak kırmızı ya da yeşil renklerde olur Bu çiçekler uzun süre dayanır ve bazen solup gitmeleri 8 hafta kadar sürer Tilkikuyruğu bitkileri, çiçek tarhlarında çalıların yerine yetiştirilecek kadar uzun boylu ve gösterişli bitkilerdendir

İSTEKLERİ VE ÜRETİMİ

Tilkikuyruğu bitkileri bol güneşli ortamları; kuru olmak koşuluyla sıradan bahçe topraklarını sever Tohumuyla üretilmesi kolay ve bakımı pek zahmetsiz olan bitkilerdendir ilkbaharda beklenen son donlardan altı hafta kadar önce tohumları kapalı mekanlardaki yastıklara ekilir Kısa sürede çimlenen bitkinin gelişen fideleri, havalar ve toprak ısındığında ilkbaharın sonlarında bahçelerdeki yerlerine şaşırtılıp 5075′er cm aralıklarla dikilir Tilkikuyrukları, rahatça şaşırtılabilen bitkilerdendir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com