Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çelikleriyle, fidancılıkta, kök, üretme

Fidancılıkta Kök Çelikleriyle Üretme

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Fidancılıkta Kök Çelikleriyle Üretme

Kök Çelikleriyle Üretme Nedir - Fidancılıkta Kök Üretimi Hakkında

Kök Çelikleriyle Üretme

Köklerden alınan parçalarla yapılan üretme olan "kök çeliklenyle üretme" çok kullanılan bir üretme yöntemi değildir Fakat bazı bitkilerde uygun bir üretim metodu olarak kullanılmaktadır Ancak diğer metodlar kadar ekonomik bir üret me yöntemi sayılamaz Aşılı bitkilerin aşı noktalarının altında bulunan köklerden alınan çeliklerden gelişen bitkilerin, aşılı bitki veya kültivan temsil etmeyeceği açıktır Bu durumda ancak aşıya anaçlık (altlık) eden bitkiyi çoğaltmış olacağımız daima dikkate alınmalıdır

Eğer bir bitki türü doğal şartlar altında kolayca kök sürgünü verebiliyorsa bu bitki kolaylıkla kök çelikleriyle üretilebilir

Kök çeliklerinde, köklerde yer alan uyuyan gözler veya adventif gözlerden sürgünler oluşmaktadır Adventif tomurcuklar daha ziyade en üstte ki köklerin kalın kısımlarında yer alır Dolayısıyle bu kı sımlar en iyi çelikleri verirler

Kök çelikleri sonbahar veya kış başlangıcı ile kış kök çelikleri olarak Ocak, Şubat ve Mart aylarında alı nıp dikilebilir Her ne şekilde olursa olsun çelik almada Mart ayını geçirmemek gere kir Zira çelik alınacak türler ilkbahar gelişme periyodu başlamadan önce besin re zervleri bakımından en zen gin oldukları devreyi yaşar lar Bu devre dışında, büyü me peryodunda kök çeliğiyle üretme yöntemi uygulanma malıdır Anemone kök çeliğinin sürgün ve ikincil kök geliş tirmesi

Küçük gevrek köklü bitkilerde, kök çelikleri oldukça kısa (25-5 cm) alınabi lir Zira bunlarda kısa kök çelikleri de kâfi besin rezervine sahiptirler Ancak bu sınırlardan daha kısa ve ince çelikler besin rezervi ve sürgün gözleri adedi açısın dan yetersiz kalır

Daha kalın çelikler ise yavaş gelişir Zira bu kalınca köklerde üretimli doku lar olgunlaşmış ve nisbeten aktivitelerini kaybetmişlerdir Hazırlanan çelikler üre tim ortamına ekseri yatay olarak yerleştirilir ve üzerleri 1-1,5 cm kalınlıkta ince toprak veya kumla kapatılır, iyice sulanır ve üretme ortammın kurumaması veya rutubetini iyi muhafaza etmesi için üzeri camla kapatılır Üretme kasalarda yapı lıyorsa kasalar gölge bir yere yerleştirilir veya ortam gölgelenir Kısa bir süre son ra adventif gözlerden adventif sürgünler meydana gelir ve bir taraftan da kökler gelişmeye başlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com