Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aşı, aşılar, aşısı, boğaz, çifte, ters

Boğaz Aşısı Çifte Aşı Ters Aşılar

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Boğaz Aşısı Çifte Aşı Ters Aşılar

Boğaz Aşısı Nedir - Çifte Aşı Ters Aşılar Nasıl Yapılır - Ters Aşılar

Boğaz Aşısı

Anaç bitki, toprakta büyümesine devam ederken, aşı kök boğazı üzerinde ya pılırsa buna "Boğaz aşısı" denir Bu durumda aşı yeri toprak altında kaldığından macunlamaya da gerek kalmaz
Çifte Aşı

Çifte aşılanmış ağaçta genetik bakımdan farklı üç birey vardır Bunlardan bi ri kökü oluşturan anaç, diğerleri de iki farklı kalemden gelir Dolayısıyle bunlar da iki aşı noktası bulunur Çifte aşı esas kalemle anacın uyuşmazlığını engellemek üzere devreye başka bir bireyden kalem sokma şeklinde veya daha kuvvetli göv de elde etmek gibi amaçlarla yapılır
Ters Aşılar

Bazı süs ağaçlannda Pendula (Sarkık) form kazandırmak için belli bir boy seviyesinde çeşitli yöntemlerle yapılan ters aşılarla bu sarkık formlar oluşturula bilir Özellikle Dutlar, Karaağaçlar, Kayınlar, Dişbudaklar, bazı süs Söğütleri gibi çeşitli cinslerin türlerinde bu uygulamaya pratikte çok başvurulmaktadır Bu nun için aşı, gerek göz aşıları ve gerekse kalem, yarma ve kakma aşı yöntemle rinde uygulama safhalar ilgili kısımlarda verildiği gibi yapılmakta, yalnız göz ve ya kalem ters takılmaktadır Böylece göz veya kalemden çıkan sürgünler aşağı doğru gelişmektedir Bu yöntemler içersinde bilhassa Dut, Söğüt, Karaağaç ve Dişbudaklarda en çok göz aşılarından faydalanılmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com