Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
erinus, lobelia, lobelya

Lobelya - Lobelia Erinus

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Lobelya - Lobelia Erinus

Lobelya - Lobelia Erinus

Lobelya narin dallarını bulut gibi saran minik çiçekleri ile çok zarif bir bitkidir Bahçede yer örtücü olarak bordürlerin ön kısımlarında, kaskatlarda , kayalık havuzların çevresinde kullanılabilir Asma saksılara tek başına ekilebildiği gibi, daha yüksek boylu çiçeklerle birlikte hoş saksı kompozisyonları da yapılabilir Lobelyanın yıllık ve ömürlü cinsleri vardır Burada bahsedilen yıllık cinsler olup süs bitkisi olarak daha çok tercih edilirler

Lobelya beyazdan mora kadar farklı bir çok renklerde açar Diğer yıllık çiçeklerden biraz daha nazlıdır

Toprağı humuslu olmalı ve daima nemli tutulmalıdır Lobelya güneşte ve hafif gölgede yetişebilir Serinlikten hoşlanır Aşırı güneş ve rüzgardan korunursa daha uzun ömürlü olur

Lobelya tohumdan yetiştirilecekse şubat ayında ekilir Ilık, aydınlık ve kapalı bir ortamda tohumlar saksılara serpilir Tohumlar toz gibi ufak olduğu için üzerleri örtülmez Sadece çok hafif bastırılır Püskürteçle sulanır Toprağı daima nemli tutulur Çıkan fideler küçük keselere şaşırtılırDaha yoğun büyümeleri için dal uçları koparılır Fideler önce serin ve kapalı bir yere, soğuklar geçtikten sonra dışarı alınır ve nihai yerlerine dikilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com