Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
peyzaj

Peyzaj Nedir

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Peyzaj Nedir

Peyzaj Nedir?

Peyzaj denilince birçoğumuzun aklına gelen ilk kelime ‘bahçe’dir Bu fikre yıllardır çevremdekilere bu soruyu sorarak ulaştım Dikkatinizi çekmek istediğim nokta ise peyzaj kelimesinin temsil edebileceği alan ölçüsü 1 cm2‘den 1000’lerce dönüme kadar olabilmesidir! Bahsedilen konuya göre peyzaj; bazen İzmir’de bir saat kulesini, bazen de Ege bölgesini ifade edebiliyor olabilmektedir

Peyzaj kelimesinin kaynaklardaki tanımı; Sahip olduğu karakteristikler bakımından farklı özellik gösteren fiziksel çevredir (Bu karakteristikler doğal, kültürel, estetik ve sosyo-ekonomik bileşenlerin etkisiyle şekillenmiştir) İçinde bulundurduğu canlı-cansız elemanların birbirleriyle ve kendisi ile sürekli etkileşim halinde bulunduğu alanlardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Peyzaj Nedir

Eski 07-26-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Peyzaj Nedir

süs bitkileri ve peyzaj

Kısaca çevre düzenleme sanatı olarak bilinen peyzaj planlamada amaç, insanların şehir veya kırsal alanlarda kültürel, estetik ve ekonomik yönden daha güzel ve verimli bir yaşama ortamı hazırlamaktır Manzara olarak da bilinen peyzaj çalışmalarında temel unsur insandır Peyzaj, insanların sebep olduğu doğal tahribatları onarır ve insanların tabii peyzajın zengin ve enerjik unsurları ile tam bir uyum içinde çalışmasını düzenler Peyzaj planlamada asıl hedef belli bir alanın planlanması değil il, bölge hatta ülkelerin tanzim edilmesidir Yaşadığımız en dar ortamlar olan evlerimizin gerek mimari özelliklerine gerekse insanların zevk ve isteklerine göre bitkilerle düzenlenmesinden başlayarak, bina çevresinin, mahallenin, geniş alanların düzenlenmesi ile başlayan peyzaj planlama ileri aşamada şehirlerin hatta ülkenin düzenlenmesine kadar ulaşmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com