Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cim, hazır, rulo

Rulo Çim - Hazır Çim

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Rulo Çim - Hazır Çim

Hazır Çim - Hazır Çime Bakım - Çimlere Bakım - Çim Bakımı

Rulo çim ( Hazır çim ) : Daha önce alana ekilerek oluşturulmuş, birkaç kez biçilerek ve bakımla kök gelişimi sağlanmış çimin, araziden kesilerek ( kökleriyle birlikte) adeta bir halı gibi , rulolar halinde sarılarak, başka bir alana serilmesi için hazır hale getirilmesidir

Özellikle sıcak yaz aylarında , ekme çimin riskli olduğu zamanlarda hazır çim uygulaması oldukça yaygındır

Hazır çim ( rulo çim) yaz ayları yanında , kısa bir süre içinde yeşil alan tesis edilmesi gerektiği hallerdede imdada yetişmektedir

Rulo çim uygulamalarının yaygın olmadığı dönemlerde rulo çim uygulaması oldukça pahalı ve külfetli bir işti, ancak günümüzde hem daha pratik ve bilinçli bir şekilde uygulanmakta ve hemde daha ekonomik şartlarda rulo çim tesis etme olanağı mümkün olmaktadır

Rulo çim plastik halı saha değildir Çoğu kişi bu yanılgıya düşmektedir Rulo çimde diğer çim gibi iyi bir toprak hazırlığına ve Rulo çimde beslenmeye ve bakıma gereksimin duyar

Rulo ( hazır) çim uygulamalarında kullanılan karışım önemlidir ve ister rulo çim ve isterse ekme çim olsun o bölge koşullarına adapte olabilecek bir karışımdan oluşturulması gerekmektedir

Rulo ( hazır) çimde başarı sağlayabilmek için ilk koşul döşendiği günden itibaren sıkça ve bolca su verilmesidir sulamada günün yakıcı sıcaklarından kaçınmalı ve daha serin saatler seçilmelidir

Rulo çim alana serilmeden önce çim uygulanacak alan temizlenmeli ve çim toprağı işlenmeli, toprak iyi değilse iyi toprak serilmeli ve üzerine rulo çim uygulanmalıdır

Rulo ( hazır) çim uyuglandıktan sonra silindirle sıkıştırılarak toprakla teması sağlanmalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com