Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gübreleme, narda, olmalıdır, sulama

Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır

Narda sulama ve gübreleme nasıl olmalıdır

Sulama

Ülkemizde nar genellikle tava ve karık yöntemi ile sulanmaktadır Nar yetiştiriciliğinde sulama açısından önerilen damla sulama yöntemidir

Gübreleme

Bitkiye iyi yanmış çiftlik gübresi verilmelidir İlk yıllarda ağaç başına 10-15 m3/ da, daha sonraki yıllarda 25-30 m3/ da çiftlik gübresi genel olarak önerilmektir Bitkiye çiftlik gübresi, sonbahar-kış aylarında, bütün kök bölgesini kapatacak şekilde verilmeli ve çapa ile toprağa karıştırılmalıdır Nar için yeşil gübreleme yapılması da yararlıdır Genç nar ağacı her yıl ağaç başına yaklaşık 50-100 gr, yetişkin ağaç ise yaklaşık 225-450 gr saf azota gereksinim duyar Bu miktar bir veya iki defada uygulanabilir İlk uygulama zamanı kış sonu, ikincisi ise haziran ayıdır Yetişme döneminin sonuna doğru azot uygulanmamalıdırAyrıca nar genel olarak ilk yıllarda ağaç başına yaklaşık 75-125 g, tam verim çağında ise 100-200 g saf fosfora gereksinim duyar Fosforlu gübreler kış aylarında, taç izdüşümüne 20-30 cm derinlikte uygulanır

Potasyumlu gübrelerin meyve kalitesiyle ilişkisi pek çok çalışmada belirlenmiştir Genç bir bitkiye 20-40 g/ ağaç, verim çağındaki bitkiye ise 75-150 g/ağaç saf potasyum uygulaması yeterlidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com