Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
zambakgiller

Zambakgiller

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Zambakgiller

Zambakgiller - Zambakgiller Hakkında - Zambakgiller Hakkında Bilgi - Liliaceae

Zambakgiller (Liliaceae), Liliales takımına ait bir bitki familyası

Kozmopolit bir familyadır 250 cins ve 3500 kadar türle temsil edilir Türkiye'de 44 cins ve bunlara ait 430 türü bilinmektedir

Morfolojik özellikleri

Genellikle çok yıllık otsu, nadiren çalı şeklinde bitkilerdir Bitkiler daha çok rizom, yumru ya da soğanlıdır Yapraklar basit, alternat, bazal, linear-lanseolat şeklindedir Yapraklar bazılarında etlidir

Çiçekler hermafrodit, çok azı tek eşeyli ( bunlar monoik ), aktinomorf, nadiren zigomorf simetriye sahiptir

Çiçekler tek, bazen rasem veya simoz durumundadır

Çiçekler perigon, 2 dairede yer almış ve her dairede 3 tepal bulunur, tepaller serbest veya bileşik olabilirler Parakorolla mevcut veya değildir

Androkeum 6 stamenli, 2 dairede yer alır

Ginekeum 3 bileşik karpelli, 3 lokulusludur

Yumurtalık üst veya alt durumludur

Meyve lokulusit veya septisit kapsül, nadiren bakka şeklindedir

Önemli cinsleri

Calochortus

Cardiocrinum

Clintonia

Erythronium

Kraltacı (Fritillaria)

Gagea

Zambak (Lilium)

Lloydia

Medeola

Nomocharis

Notholirion

Prosartes

Scoliopus

Streptopus

Tricyrtis

Lale (Tulipa)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com