Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
vapurdumanı

Vapurdumanı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Vapurdumanı

Vapurdumanı - Vapurdumanı Çiçeği

vapur dumanı,yıllık bir bitkidirtohum ekimi şubat ayından nisan ayına kadardırmavi,kırmızı,beyaz renkte çiçeklere sahiptir çimlenme döneminde ortamın ısısı 17-22 derece olması ideal ısıdırBoyu 60 cm kadar ulaşabilir güneşten pek hoşlanmayan bir çiçektir Çiçeklenme zamanında fazla su verilmemelidir Budama pek istemezTeras düzenlemelerinde ve parklarda kullanılabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Vapurdumanı

Eski 07-26-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Vapurdumanı

Vapur Dumanı - Vapur Dumanı Nedir - Asterales Yetiştiriciliği

Vapur Dumanı Yetiştiriciliği

* Bilimsel Sınıflandırma

o Âlem: Plantae

+ Bölüm: Magnoliophyta

# Sınıf: Magnoliopsida

* Takım: Asterales

o Familya: Compositae

+ Cins: Ageratum sp

Genel Özellikleri

Doğal olarak Güney ve Orta Amerika ile Kuzey Amerika’nın güney bölgelerinde yetişmektedir Otsu veya otsu – odunsu karakterde, dallanmış formda 33 türü bulunur Birçoğu bir arada

başçıklar şeklinde mavi, beyaz veya pembe renkte bol sayıda çiçeklere sahiptir Özellikle uzun süre çiçekli kalabildikleri için park ve bahçelerde çok aranılan bitkilerdir Ilıman iklim şartlarında mayıs sonu ve haziran başından kasım ortasına kadar çiçekli halde kalır

Üretimi

Tohumla üretim yapılmaktadır Normal koşullarda mart ayında tohumlar kasalara ya da viyollere atılmalıdır Erken (mayıs) çiçek açması istenirse tohumlar şubat ayında atılırTohumlar çimleninceye kadar ( 7 – 9 gün ) 20 – 22 oC’ de tutulur Daha sonra sıcaklık 15 - 18 oC’ ye düşürüldüğünde iyi sonuçlar elde edilir Tohumların üzerine kapak atılmaz ya da hafif bir kapak atılır Fideler bir buçuk ay gibi kısa sürede gelişir Ancak toplu formda fide elde etmek için, genç bitkiler de hafif uç alma yapılabilir Tohum ekiminden 3 – 4 hafta sonra fideler şaşırtılır Tohum ekiminden çiçeklenmeye kadar geçen süre 12 – 14 haftadır Ageratumlar ayrıca çelikle de üretilebilir Çelikler mart- nisan veya ağustos – eylül ayları arasında alınırsa iyi köklenme elde edilir 15–18 oC’ de 15–20 güne içinde köklenme gerçekleşir

Ekolojik İstekleri

Güneşli yerlerden hoşlanır Bitkiler sürekli havadar, aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır Toprak isteği bakımından gevşek, geçirgen, besin maddece zengin topraklardan hoşlanır Hafif kireçli topraklarda daha rahat yetişir Yaz gecelerinin sıcaklığı ( artırıldığında ) gündüz sıcaklığından daha fazla olduğunda ageratum bitkisinin boyu kısa olmakta ve erken çiçek açmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com