Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aküba, yetiştiriciliği

Aküba Yetiştiriciliği

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aküba Yetiştiriciliği

Aküba - Aküba Nedir - Aucuba Yetiştiriciliği

AUCUBA (Aküba) YETİŞTİRİCİLİĞİ

1 Genel Özellikleri

Cornaceae familyasındandır Bitkiler alemindeki yeri şöyledir

Bilimsel Sınıflandırma

Alem: Plantae

Şube: Magnoliopsida

Sınıf: Magnoliophyta

Takım: Cornales

Familya: Cornaceae

Botanik Adı: Aucuba

Türkçe adı: Aküba Yetiştiriciliği yapılan tür Aucuba japonica ve onun kültür formlarıdır Her dem yeşil, 1,5–3 metre boylanabilen çalı formunda bir bitkidir Yaprakları parlak, koyu yeşil renkli, 10–12 cm uzunluktadır

Resim 1:Aucuba bitkinin genel görünüşü

Yaprak kenarları iri dişli, derimsidir Meyveleri kırmızı renkli ve yaprakların arasında kısmen kaybolmuştur

2Üretimi

Tohum, çelik ve daldırma ile üretimi yapılır

Tohum ile üretimde tohumlar olgunlaştıktan hemen sonra toplanıp kabukları temizlenir Daha sonra ise soğuk camekânlara ekilerek çimlenmeleri beklenir Ya da +3 oC’ de 1–2 hafta soğuk katlamadan sonra ilkbaharda ekilir Çelikle üretimde ise ekim-kasım aylarında o yıl ki sürgünlerden 10–15 cm uzunluğunda çelikler alınır Alınan bu çelikler doğrudan açık alana dikilir Çeliklerin herhangi bir hormon ile muamele edilmesine gerek yoktur Ertesi yıl mayıs-haziran aylarında köklenen çelikler yerlerinden sökülüp yastıklara alınır İlk yıl büyüme yavaş olur ve satış boyuna gelmesi için 3 yıl geçmesi gerekir Daldırma ile üretim fazla tercih edilmese de yine de uygulanmaktadır Bunun için kuvvetli gelişen 1 yaşındaki dallar bükülerek toprağa daldırılır Sonbaharda bunlar köklenmiş olur ve sökülerek ana bitkiden ayrılır

3 Ekolojik İstekleri

En düşük sıcaklığın -15 0C’ nin altına düşmediği yerlerde açıkta yetiştirilir Daha düşük sıcaklığın olduğu yerlerde ise kapalı mekânlarda taşınabilir büyük saksılar içinde yetiştirilir Gölge ve gölgeli ortamlarda bulundurulmalıdır Çeşitli toprak koşullarına ve kuraklığa dayanıklıdır Ancak düzenli sulama ve organik maddece zengin topraklarda daha iyi gelişme gösterir Toprağın bol nemli olmasının da faydası vardır

4 Peyzajda Kullanımı

Aucuba bitkisi kirli havaya dayanıklıdır Soliter, grup ya da sıralar halinde kullanılır Peyzaj alanlarında bol gölge alan yerlerde kullanılmalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com