Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kaz, peruviana, physalis, üzümü

Kaz Üzümü (Physalis Peruviana)

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kaz Üzümü (Physalis Peruviana)

Kaz Üzümü - Physalis peruviana - Kaz Üzümünün Yetiştirilmesi - Kaz Üzümü Hakkında Bilgiler

Orta Amerika ve Güney Amerikanın doğusunda doğal olarak yetişen küçük bir meyvedir Domates ile akrabadır Bugün Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde kültürü yapılmaktadır

Kaz üzümü bitkisi çok yıllık ufak çalı formundadır Kışın don olan yörelerde tek yıllık olarak yetiştirilir Çabuk çimlenip büyüyen ve meyve yapan bir bitki olduğundan, ilkbahar başı çimlendirilen tohumlarından aynı yıl yazın meyve vermeye başlar

Don oluncaya kadar meyve vermeye devam eder Meyveleri bilye büyüklüğünde yuvarlak ve dıştan ince zar şeklinde bir muhafaza ile örtülmüştür Meyveler vitaminden zengindir, hoş bir kokusu vardır Ham meyveler ekşidir, güneşte olgunlaştığında sarı turuncu renge dönerler ve tatlanırlar Meyveleri doğrudan yendiği gibi, meyve salatalarına, dondurmaya, kek ve pastalara konulmakta ve reçeli yapılmaktadır

Kolombia da, idrar söktürücü ve astım hastalığında kullanılmaktadır

Meyveleri, vitamin bakımından çok zengindir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com