Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ağacı, ovenkol

Ovenkol Ağacı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ovenkol Ağacı

Ovenkol Özellikleri Nelerdir - Ovenkol Bitkisi Hakkında - Ovenkol Ağacı Hakkında

Korunma durumu: Korunmasız (VU)

Bilimsel sınıflandırma

Alem: Plantae (Bitkiler)

Bölüm: Magnoliophyta

(Kaplı tohumlular)

Sınıf: Magnoliopsida

(İki çenekliler)

Takım: Fabales

Familya: Fabaceae

Alt familya: Caesalpinioideae

Oymak: Detarieae

Cins: Guibourtia

Tür: G ehie

Binominal adı

Guibourtia ehie

Ovenkol (Guibourtia ehie), baklagiller familyasındann Guibourtia cinsinden bir ağaç türü Batı Afrikanın tropikal doğal ormanlarında yetişir Kamerun, Gabon, Gana, Fildişi Sahili, Liberya ve Nijerya Ovenkol'e rastlanan bölgelerdir Kapalı yağmur ormanlarında çoğunlukla küçük gruplar halinde yetişirler Doğal ortamnın kaybolması bu türü tehdit etmektedir

30–45 m uzunluğa ve 60–75 cm çapa ulaşabilirler Kabukları düz ve ağır şartlara dayanıklıdır Lifleri 5–10 cm uzunluğundadır

Kullanım

085 g/cm³ yoğunluğunda ağır bir ağaçtır Mobilyalarda, ahşap oymacılığı, zemin kaplamaları, doğrama, müzik enstrümanları, ve tornacılıkta kullanılır

Gitar üretiminde klasik gitarın arka yüzeyinde tercih edilen bir ağaçtır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com